Türkiye’nin belki de en güzel şehirlerinden bir tanesinden bahsediyoruz: İzmir. Bir kez gidenin aşık olduğu, dönüp dönüp tekrar gitmek istediği, metropollüğü doğallık ile müthiş bir uyum içinde harmanlamış bir şehir.

Tarihi de o kadar eski çağlara dayanıyor ki adeta başlı başına bir tarih özelliği var. Hal böyle olunca İzmir daha da bir değer kazanıyor gözümüzde. Ve tabii kendine has özel yemekleriyle de İzmir baş tacı olma yolunda ilerliyor.

Peki İzmir’in nesi meşhur? Bu güzel İzmir neyiyle meşhur?

Sizler için cevaplıyoruz.

Boyoz

izmir-boyozu

Herkesin ilk olarak aklına gelen yemeklerden bir tanesi boyoz olacaktır. Afiyetle kendini yediren, misler gibi kokan ve kahvaltılara hop diye konan bir güzel hamur işidir. O yüzden İzmir’e giderseniz boyoz yemeden dönmemeniz gerekir.

Kumru

izmir-kumrusu

Özel mayalı ekmekten hazırlanan İzmir kumrusundan yemediyseniz “Ben kumru yedim!” demeyin. Büyük ihtimalle yemediniz. Sıcacık hazırlanan kumrunun yanında bir de ayran içmek vardır ki afiyetler o dakikada olur, gözleriniz mutlulukla parlar.

Enva-i çeşit otlar ve yemekleri

sevketi-bostan-izmir

İzmir ve Ege resmen bir ot deryası. Her otun da bir yemeği var tabii ki. Ancak İzmir denilince en çok bilineni şevketi bostandır. Şevketi bostanın yemeği yapılır, sofralar da yerini alır. Okurken bile insanın canı çeker, midesi guruldar.

İzmir köftesi

izmir-kofte

İsmiyle müsemma, altta bol bol patates, üstte kıvamlıca hazırlanmış köfteler. Fırında pişen en leziz köftelerden bir tanesidir. Bir tepsi hazırlarsınız, sofradan kaldırırken minicik bir kısmının kaldığını görüverirsiniz. İzmirli olmasanız da İzmir’e dair en güzel anınız bu köfte olabilir 🙂

Lokma

izmir-lokmasi

İzmir’de lokma bambaşka bir mesele. Sokak köşelerinde ücretsiz olarak dağıtılan lokmalar görürseniz sakın şaşırmayın, afiyetle yiyin. Çünkü lokma hem daha da bereketli günler dileyerek dökülür ve servis hem de lezzetiyle akşamınızı şenlendirmek için sunulur. Bir de lokmayı elinize alıp Kordon’da yürüdüyseniz İzmir’de yaşamışsınız demektir.

Zerde

izmir-zerde

Ege güzeli bir tatlı daha. Zerdenin tam olarak doğuş noktası İzmir diyemeyiz ancak en güzelini İzmir’de bulabilirsiniz diyebiliriz. Midenizin bayram edip etmediği konusunda tartışmıyoruz bile 🙂

Leave a Reply