Eskilerde yalnızca Ramazan ayında tükettiğimiz hurmayı artık neredeyse her gün yer hale geldik. Bunun nedeni ise artık çok daha kıymetli bir yiyecek olduğunu anlamamız. Peki hemen soralım:

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma leziz tadı ve yüksek besin değeriyle aslında yüzyıllardır hem gıda hem de tıbbi amaçlı kullanılan bir meyve. Günümüzde yeniden popüler meyvelerin başında yer almasının sebebi ise faydalarının artık yapılan araştırmalar ile kanıtlanması. Pek çok çeşidi olan hurmada bizim tavsiyemiz hurmaların Cadillac’ı olarak bilinen, besin değeri ve kalitesi yüksek, meşhur Medjul hurması (Medjool Date). En çok Kudüs, Medine ve Ürdün’den gelen çeşitleri arasında ise tercihimiz daha etli, lezzetli ve yapışkan olan Kudüs Medjul hurma.

Faydaları saymakla bitmeyen hurma mineral ve vitamin bakımından çok zengin, iyi bir enerji, doğal şeker ve lif kaynağı. İçerdiği kalsiyum, fosfat ve mineraller sayesinde kemiklerin zayıflamasını önlüyor ve kemik erimesine iyi geliyor.

Bol  lifli bir meyve olduğundan dolayı bağırsak sağlığı için ciddi önem taşıyor ve kabızlığın önlenmesinde kullanılıyor. İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde kansızlık çekenler için iyi bir besin takviyesi olarak tüketiliyor.

LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve trigliserid (kandaki yağ tipi) seviyelerini düşürerek kalp sağlığını korumada yardımcı oluyor. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ise cinsel gücü artırmakta ve içerdiği potasyum ile sinir sistemi ve beyni beslemekte büyük rol oynuyor. Alkol tüketildikten sonra vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı oluyor.

Kaynak: labvitalite.com

Leave a Reply