Herkes onların işlettiği restoranlara gidiyor, onların yaptığı yemekleri yiyor. Peki, onlar nereye gidiyor? Yemek dünyasının 10 ustasına kendi mekânları dışında gittikleri ve önerdikleri restoranları Radikal Gazetesi’nden Esra Ülkar sordu:

Aydın Demir (Rahmi Koç Müzesi Halat Restaurant)

Nereye gidiyor?
Ayvalık Fener Yolu Balıkçısı, hem mönüleri hem de balıkları çok lezzetli. Servisi hoş. Özellikle iyi malzeme kullanılan bir restoran. Fiyatları da makul düzeyde. Farklı mönüleri var. Özel otlardan da mezeler yapıyorlar. Özellikle balıktan yaptıkları köfteleri çok lezzetli.

Nereyi öneriyor?
Safi Meyhane’yi önerebilirim. Hem atmosferi açısından modern bir meyhane hem de aynı zamanda lokanta gibi işliyor. Eski İstanbul mezeleri var. Mönüleri de çok iyi.

Vedat Başaran (Surplus Restaurant)

Nereye gidiyor?
Hilton Dragon’a yıllardır giderim. Uzakdoğu mutfağını Türkiye ’ye ilk getiren bir lokomotif olmasına rağmen 20 yıldır hiç kalitesini düşürmeyen, gittiğimde mutlu olacağıma inandığım bir restorandır. Ördeğinden suşilerine her şeyini çok beğenirim. Bütün mönülerini denemişimdir ama spesifik olarak bir şeyi seçmektense o günkü restoran müdürüne onu yapmasını isteriz. Kendi önceliklerimden ziyade onların isteklerini tercih ediyorum.

Nereyi öneriyor?
Kıyı Restoran’ı öneririm. İnanılmaz sıcak bir yer. Tamamen bir ev atmosferi. Oraya gelenlerin nezaketi, duruşlarıyla da nezih bir ortam. Taze balığın çok mümkün olduğu bir yer.

Hüseyin Ceylan (Lacivert)

Nereye gidiyor?
Galata Kulesi’nde Kiva Han’ın Anadolu halk mutfağı yemekleri çok güzel. Yöresel yemekleri gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor. Özellikle Tokat yaprağına sarılmış dolmaları çok iyi, ebegümeci gibi otları çok güzel kullanıyorlar. Bütün ürünlerini organik olarak kendi yerlerinden, Antakya’dan nar ekşisini, Denizli’den yanık yoğurdunu, Yalova’dan otları getiriyorlar. Atmosferi de çok güzel.

Nereyi öneriyor?
İstinye Park Osmani’nin döner ve pideleri güzel. Hünkârbeğendi gibi yöresel yemekler yapıyor. Karadeniz mutfağı, Antakya mutfağı, Elazığ mutfağı gibi bölgelerin yemeklerini yapıyor. Her ay değişik ustaları konuk ediyorlar. Pideleri ve zeytinyağlıları çok güzel. Salataları ve otlu yemekleri de çok iyi. İnsanların huzurlu olacağı bir yer.

Niso Adato (Şans Restaurant)

Nereye gidiyor?
Boğazdaki Four Seasons’ın içerisindeki Aqua restoran yine mükemmel bir ekibin eseri. Four Seasons’ın servis mükemmeliğine dayalı uluslararası tecrübesi Sicilyalı Executive Şef Sebastiano Spriveri’nin sanatı, ve otel müdürü Nihat Yücel’in tecrübesi ile birleşince süper sonuç kaçınılmaz. Öğlen yemekleri ve güneşli günler için mutlaka denenmeli.

Nereyi öneriyor?
İstanbul’un en girişimci şefi Mehmet Gürs, İstanbul’un en yetenekli mutfak şefi Adem Usta ve ekibi ile birlikte nefis bir tadım mönüsü sunuyorlar Mikla’da. Restoran müdürü Sabiha Apaydın da, Mikla’nın başarısının gizli kahramanlarından.

Civan Er (Yeni Lokanta)

Nereye gidiyor?
Kantin hem çok güzel hem de yaratıcı yemekler yiyebileceğiniz bir restoran. Tek başıma gittiğimde ya da misafirlerimi götürdüğümde iyi vakit geçirdiğim bir yer. Bir lokanta nasıl olması gerekiyorsa bence Kantin de öyle. Kestaneli beze, hamsili pilav ve ekmekleri çok güzel.

Nereyi öneriyor?
Balıkpazarı’nda Pala Ocakbaşı var. Çok güzel kebap yapıyorlar. Mekân da güzel, orayı önerebilirim.

Barış Tansever (Sunset Grill&Bar)

Nereye gidiyor?
Lucca’ya gitmekten hoşlanıyorum. Hem yemekleri güzel hem de dostlarımızı görüyoruz. Karides krep ve ördeği çok güzel yapıyorlar. Finger Food’u çok iyi.

Nereyi öneriyor?
Çubuklu’daki Balıkçı Apo denizin kenarında nefis bir yer. Çok güzel otantik, bir tekneyle geçiliyor karşıdan. Yemekler çok lezzetli, taze. İlgi ve servisi de çok güzel. Lüfer, kalkan gibi balıklarını tercih ediyorum.

Maksut Aşkar (Sekizİstanbul)

Nereye gidiyor?
Dürüst, ulaşılabilir ve mevsimselliği en ön planda tutan ender işletmeler olduğu için Kantin’e gidiyorum. Her gittiğimde heyecanla yemek yiyorum. Sürekli mönülerinde yenilikler yapıyorlar. Sabit lezzetleri de çok. Kokoreçe yaptıkları yorum efsaneleşecek gibi. Salataları, çorbaları aslında her şeyi çok lezzetli.

Nereye öneriyor?
Her biri gerçekten iyi yemeğe gerçekten özen gösteren ve lokal mutfak kültürümüzü ön planda tutmaya çabalayan özellikle şef işletmeleri olduğu için Kantin, Maya, Gile, Yeni Lokanta, Nicole gibi işletmeleri öneririm.

Tevfik Alparslan (Topaz Restaurant)

Nereye gidiyor?
Günaydın Et’e gidiyorum. Yemeklerini seviyorum; taze ve dinlenmiş etler bulunuyor. Kuzu pirzola, dana pirzola ve köftesini çok beğeniyorum. Daha çok Etiler’deki şubesine gidiyorum. Arabanızı bırakıp içeride yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Kırmızı şarabınızı içiyorsunuz. Haşlanmış, sote edilmiş sebzeleri de var.

Nereyi öneriyor?
Kuruçeşme’deki Park Fora’yı önerebilirim. Deniz ürünleri ve mezeleriyle meşhur. Muazzam da manzarası var. Çok hoşuma giden bir yer.

Didem Şenol (Lokanta Maya)

Nereye gidiyor?
Nişantaşı Kantin’e gidiyorum. Şef lokantası olduğu için sürekli değişen mönüsünü ve yemeklerinin tazeliğini seviyorum. Tercih ettiğim yemekleri sürekli değişiyor ama çıtırlarını seviyorum. Aynı zamanda ekmeklerini seviyorum, evime ekmek alırken de oradan alıyorum. Mekânın atmosferi de çok güzel.

Nereyi öneriyor?
Tarabya Kıyı Restoran balık yemek için çok iyi bir mekan. Çocukluğumdan beri babamla gidiyorum ve senelerdir kalitesinden hiçbir şey kaybetmediğini düşünüyorum. Yemeklerinden taramasını beğeniyorum.

Şemsa Denizsel (Kantin)

Nereye gidiyor?
Bana göre İstanbul’da en iyi balık yenecek yer Karaköy Balık Lokantası. Ama alt kattaki o küçük yeri, üst katı değil. Perşembe Pazarı’ndaki küçük dükkân. Orada ızgaradaki Muharrem Usta her şeyi kömür ateşinde ve müthiş yapıyor. Karides şişi müthiştir. Dilbalığından hazırladığı şiş de… Hep kıvamında, az pişirir. Bütün balık lokantalarının yaptığı gibi balığı kurutmaz.

Nereyi öneriyor?
Civan Er’in Yeni Lokanta’sını öneririm. Çok güzel kaburga yapıyor. Sucuğu da çok güzel. Lokanta Maya’da ise Didem Şenol deniz mahsülü işlemeyi çok iyi biliyor. Sadece limon suyu veya bir takım narenciye suyuyla, asitle pişmiş yarı çiğ şeyleri çok güzel.

Kaynak: www.radikal.com.tr