Yararlı Bilgiler

Evde Ananas Yetiştirilebilir mi?

evde ananas yetiştirme

Evde ananas yetiştirebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Evet, eğer evde ananas yetiştirme nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız izninizle anlatmak istiyorum.

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey güzel ve taze bir ananas almanız. Bu ananastan bir ananas yetiştireceğiz. Evde ananas ağacı yetiştirmekten bahsetmiyoruz tabii ki.

Şimdi adım adım anlatıyorum.

Evde ananas nasıl yetiştirilir?

  • Taze bir ananas seçerek başlayın. Ananasın tazeliğini ananasın yeşil yapraklarından ve sarı / kahverengi tonlarındaki gövdesinden anlayabilirsiniz. Eğer tüm ananas tek renkteyse henüz ya olmamıştır ya da çok fazla olmuştur. Tam ortasında bir ananas istiyoruz.
  • Ardından ananasın yaprak kısmını çevirerek en dipten itibaren koparıyoruz. Eğer bu işlemi kolayca gerçekleştiremiyorsanız dipten keserek de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak meyveden çok fazla almamaya dikkat edin. Bu kısma ihtiyacımız olmayacak.
  • Ananas yapraklarının gövdesini ortaya çıkarabilmek için en altından iki ya da üç yaprağı koparıyoruz.
  • Ananas yapraklarını yan yatırarak 1 hafta boyunca kurumaya bırakıyoruz. Ardından büyük bir bardağın içini su dolduruyoruz ve ananas yapraklarının ortasından kürdan geçirerek bardağın içine yerleştiriyoruz.
  • Kürdanları çapraz bir şekilde geçiriyoruz ki bardağın içine koyduğumuzda ananas yapraklarının gövdesi suya değsin ancak yapraklar değmesin.
  • Bardağı güneş alan bir yere koyuyoruz ve köklerinin uzamasını bekliyoruz. Kökler artık uzadığında bir sakıya alıyoruz. Saksıyı nemli tutuyoruz. Evin derecesini ise 18’den aşağı düşürmüyoruz.
  • Haftada bir su verip toprağını nemlendiriyoruz. 2 ayda bir olmak üzere yarı güçlü bir güçlendirici ile güçlendiriyoruz toprağı.
  • Bir ananasın yetişmesi oldukça uzun sürebilir ancak kırmızı renkte bir oluşum gördüğünüzde ananas büyüyor demektir. Yaprakların arasında yukarı doğru çıkacak. Tam bir ananasa dönüşmesi ise 6 ay sürecektir.

Biraz meşakkatli olsa da artık evinizde ananas yetiştirmiş oluyorsunuz. Eğer bitki bakmak yerine bir meyve yetiştirme yolunu seçtiyseniz biraz zorluk yaşadıktan sonra her şeyin yoluna gireceğini göreceksiniz.

SHOPPING BAG 0