Dünya üzerinde her geçen gün yaygınlaşan ve yalnızca yiyecek-içecek anlamında değil pek çok farklı sektöre de ışık tutan bir kavram var: ekolojik yaşam. Ekolojik yaşam ve organik yaşam birbirini besleyen, aynı zamanda gelişimini sağlayan en önemli unsurlar.

Ekolojik yaşamın bir trend, bir moda olmasının dışına çıkıp bunu bir hayat tarzına çevirebilmek ve bunun için adımlar atabilmek ise çok daha değerli.

Size şimdiden farklı gelebilir ve hatta bunun Türkiye’de olabiliyor olmasına şaşırabilirsiniz ancak Kocaeli’de bir Ekolojik Sağlıklı Yaşam Köyü mevcut. Bu ekolojik köy tam olarak EkoKöy Ketenciler.

Ketenciler’i diğer pek çok sağlıklı yaşam noktasından farklı kılan ise girişimcilik eğitimi almış köy kadınlarının bir araya gelerek oluşturduğu bir köy olması. Burada o kadar güzel bir durum söz konusu ki sizlerle paylaşmaktan mutluluk duymamamız için bir neden göremiyoruz.

ekokoy-ketenciler2

İlk olarak sağlıklı yaşam konusunda Türkiye’de farklı bir adım atılıyor oluşu çok özel bir durum. Bir diğer konu ise az önce de bahsettiğimiz gibi kadınlar tarafından oluşturulan bir ekoköy olması. Hem de girişimcilik eğitimi almış köy kadınlarının.

Bir toplumun, ufak bir sosyal topluluğun dahi nasıl önemli güzellikler yaratabileceğine dair oldukça umut verici bir çalışma.

Bu değerli ekolojik köy ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve gelişmeleri takip etmek istiyorsanız Ekoköy Ketenciler’in Facebook sayfasını ziyaret etmelisiniz.

Aynı zamanda gidip de görmek isterseniz diye haritasını da ekliyoruz.