Belçikalılar Patates tutkunu

Belçika mutfağı genel anlamda Fransız mutfağına benzetilir. Fakat bu iki mutfağın birbirinden en büyük farkı, yemeklerinin sunumlarıdır. Bilindiği üzere Fransızlar yemeklerini pişirmeye özendikleri kadar sunumlarına da çok fazla önem vermektedir. İşte Belçika ile Fransa mutfağının ayıran nokta budur. Bunun anlamı Brüksel’de ya da Belçika’nın herhangi bir şehrinde yemeği sıradan bir tabakta yiyeceğiniz anlamına gelmiyor tabii ki! sadece Fransızlara nazaran sunuma daha az önem verdikleri söylenebilir.

Belçika’nın en önemli yiyeceği patatestir. Her restoranda patatesin farklı pişirilmiş tarzlarına, farklı yemeklerine rastlayabilirsiniz. Patatese çok fazla düşkün olan Belçikalılar, patatesinin neredeyse 200’den fazla değişik yemeklerini yapıyorlar.

Belçika çikolatası: Tadına bakmadan dönmeyeceğiniz bir lezzet. Türkiye’de de adı ve tadı ile çok ünlü olan “Neuhaus” marka çikolatalar Belçika’dan ithal ediliyor ve bu çikolataların tadına anavatanında bakmanızı tavsiye edebiliriz. Özel bir hamurdan yapılan ve içinde bu enfes çikolataların her çeşidini bir arada bulabileceğiniz waffle’in tadına bakmadan dönmeyin.

Belçika mutfağına ait olan bir diğer lezzet ise karides dolmasıdır. Karides dolmanın içine mayonez karışımından yapılan bir sos katılıyor ve böylece oldukça değişik bir lezzet ortaya çıkıyor.

Brüksel’de yöresel yemekleri veya damak tadınıza uygun olan her türlü yemeği bir arada bulabileceğiniz birçok mekan vardır. Brüksel bu konuda caddeleri ile çok ünlüdür. Büyük Meydan ve çevresinde bulunan sokaklarda özellikle “rue des Bouchers” sokağında birçok restoran ve kafeyi bir arada bulamanız mümkün. Bu sokaklarda bulunan yan yana sıralanmış restoranlarda damak tadınıza uygun yemekler bulabilirsiniz.

Leave a Reply

  1. Waffle Port Yeniköy

    […] son yıllarda ülkemizde de rağbet gören bir yiyecek. Belçika Flaman mutfağından dünyaya yayılan bu hamurlu tatlı, sabah kahvaltılarında, öğlen […]

  2. Waffle

    […] Belçika mutfağından dünyaya yayılan özel bir tatlıdır waffle. Genelde waffle makinelerinde yapıladığından, hamuru bal peteği gibi gözenekli olur. Makinesi olmadan evde de waffle yapabilirsiniz. İşte tarifi… […]

  3. Waffle - Yeme içme hakkında her şey

    […] Belçika mutfağından dünyaya yayılan özel bir tatlıdır waffle. Genelde waffle makinelerinde yapıladığından, hamuru bal peteği gibi gözenekli olur. Makinesi olmadan evde de waffle yapabilirsiniz. İşte tarifi… […]