Ama bu bizim bildiğiz lokma tatlısı. Aslında tam olarak değil. Hamurunun piştikten sonra kızarışı insana lokma tatlısını hatırlatsa da en leziz tatlılardan bir tanesi de donuttır. Doughnut diye de yazılabilen bu güzel tatlıyı evde yapmak istediğinizde çok zormuş hissine kapılabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken noktaları bildiğinizde her şey kolaylaşıverir. Tıpkı diğer püf noktaları gibi.

Donut yapmanın püf noktaları da bilindiği sürece sizin harika donutlar yapmanıza yardımcı olur, misafirleri ve çocuklarınızı mutlu eder.

Şimdi kolları sıvayıp mutfağa geçelim. Bakalım ne kadar leziz donutlar yapabiliyoruz.

donut-nasil-yapilir

Öncelikle nasıl bir donut yapacağınıza karar verin: Eğer mayalı bir donut hamuru yapacaksanız malzemelerinizi buna göre ayarlayın. Mayalı donutta kullanmanız gereken maya biraz daha tatlı bir yapıya sahip olması gerekir. Eğer pasta gibi donutlar hazırlayacaksanız hamuru biraz daha gevşek olmalı. Kabartma tozu ile kabartıp hazırlamış olmalısınız.

Ölçülere sadık kalın: Biliyoruz ki yemek yapmak göz kararı ve el lezzetiyle bambaşka boyutlara ulaşabilen keyif veren bir eylem. Ancak söz konusu bu tarzda incelikli yiyeceklere geldiğinde göz kararını bir kenara bırakmanız gerekebilir. Bu nedenle ölçülere sadık kalmanız ve malzemeleri öncesinden tedarik etmeniz gerekir. Unutmayın ki donut hamurunu uzun süre başı boş bırakamazsınız 🙂

Hamuru karıştırma konusunda dikkatli olun: Mayalı bir hamur kullanacaksınız hamur karışana kadar düşük hızda iyice karıştırmanız gerekir. Eğer kabartma tozlu bir hamur kullanacaksanız bu kadar uzun süre karıştırmanıza gerek kalmayacaktır. Bu arada mayalı hamur yoğun ve yapışkan olacağı için şekil verme kısmına geldiğinizde ellerinizi yağlamanız gerekecektir.

Hamuru kabarmaya bırakmayı unutmayın: Tıpkı diğer hamurlu tatlılar, yiyecekler gibi donut hamurunu da yaklaşık 30 dakika bekletmeniz ve kabarmaya bırakmanız gerekecektir. Ancak bu işlemi kabartma tozlu değil mayalı hamur için yapmanız gerekiyor. Eğer çok fazla vaktiniz yoksa bu ipucu hayat kurtaracaktır: Mayayı yoğururken sıcak su yerine oda sıcaklığında su kullanıp karıştırdığınız gibi hamuru dolaba atarsanız daha kısa sürede kabardığını göreceksiniz.

donut-yapmanin-puf-noktalari

Hamuru keserken parçalamamaya özen gösterin: Yumuşacık bir hamura sahip olacağı için donut hamuruna dikkatli bir şekilde şekil vermeniz gerekir. Dilerseniz donut kesici kalıplardan dilerseniz de yuvarlak kalıplardan kullanabilirsiniz ancak aklınızda daima olması gereken en önemli nokta her zaman için şekil verdiğiniz hamurlar üzerinde çok fazla harekette bulunmamanız yani mıncıklamamanız.

Kızartacağınız yağ bol ve kızgın olsun: Kızartma yapma konusunda eminiz ki ustalaşmışsınızdır ancak donutları kızartacağınız yağın çok iyi kızmış olması lazım. Denemek için minicik bir çimdik donut hamurunu yağa atın ve yukarı doğru çıkmasını bekleyin. Eğer hamurunuz dibe çöküp kalıyorsa yağınız yeterince kızgın değildir. Tombul hamurlar olduğu için aynı zamanda bol miktarda yağ kullanmanız gerekecektir. Bu konuda en iyi alternatif temiz bir fritöz olacaktır.

Yağını iyice çektirin: Kat kat havlu kağıtlarını bir tepsiye alın ve altın rengine ulaşan hatta birazcık daha pişerek turuncu renge dönen donut hamurlarınızı tek tek bu havlu kağıtların üzerine yerleştirin. Bırakın tüm yağını kağıt havlu ile paylaşsın ve içinde neredeyse hiç yağ kalmasın. Böylece ağır bir tatlı olmaktan ziyade size keyif veren bir tatlı olacaktır.

Süsüne püsüne dikkat edin: Donutların en eğlenceli kısmına geldik. Süslemesine! Yağlarını çektirirken eğer 1 dakikadan fazla bekletirseniz üzerine ekleyeceğiniz şeker ya da tarçınlar yapışmayacaktır. Bu nedenle pudra şekerli bir donut yapmayı planlıyorsanız 1 dakika sonra hemen şekerleyin. Ancak bir sosa batırıp servis edecekseniz yağını çekmiş olmasına dikkat etin. Aksi halde üzerinde herhangi bir sos kalmaz. Tabii ki sosunuzun da çabucak kurumaması ve üzerine ekleyeceğiniz süsleri ekleyebilmeniz için elinizi hızlı tutmanız gerekebilir.

Donutlarınız hazır, afiyetle yememek için sebep göremiyoruz?

Leave a Reply