Güzel bir çay demlemenin, o çayı keyifle içmenin ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Dostlarımızla, ailemizle, sevdiklerimizle birlikte içtiğimiz o güzel çayların tadı hep damağımızda kalır. Çay, tamamen bir kültür meselesidir ve biz bu çay kültürüne pek aşinayızdır.

Ancak tüm bu siyah çay sevgisinin yanı sıra aslında sizi çaya tekrar tekrar aşık edecek farklı çay türleri de mevcut. Domatesin bile 10.000 farklı çeşidi olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Çay dediğiniz sadece siyah ve yeşil olarak kalır mı sizce? Kalmaz. Kalmaması da lazım. Lazım ki daha çok çay içip daha uzun sohbetlere kollarımızı açabilelim.

O halde çay türlerini öğrenmenin vakti geldi. Hepsi birbirinden enfes.

Çay türleri nelerdir, kaç tip çay vardır?

cay-tipleri-nelerdir

Beyaz çay: Siyah ve yeşil çay dışında ilk akla gelen çaydır. Özellikle son zamanlarda moda olmasıyla birlikte tüketimi de artmıştır. Çayın en saf halidir, bu nedenle de en az işlenen çaydır. Gerçekten beyaza yakın bir renkte demlenir. Oldukça hafif bir tadı vardır.

Yeşil çay: Siyah çaydan sonra en bilinen çaydır kendisi. Çin’de uzun uzadıya senfonileri, seramonileri, her bir şeyi yapılan çaydır. Sağlık için birebir olduğu söylenir. Rengi daha çok sarıya çalar. İçimi kolaydır. Farklı çaylarla da karıştırılarak içilebilir.

Oolong çay: Bir diğer adı “wu long” olan çaydır. Yeşil çay gibi Çin’de en çok servis edilen çaylardan bir tanesidir. Daha gövdeli bir yapısı ve içimi vardır. Tatlı bir aroması olduğu için sevilerek tercih edilen bir çaydır.

bitki-cayi-nasil-demlenir

Siyah çay: Tabii ki de özellikle Türkiye’de en çok bilinen ve içilen çaydır. Hatta çay nasıl demlenir yazımıza da konuk olmuş çay siyah çaydır. Yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde de oldukça yüksek seviyede tercih edilir.

Bitki çayları: Bitkilerin kurutulmasıyla elde edilen çaylardır. Neredeyse dünya üzerindeki tüm bitkilerin çayı hazırlanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta nasıl demlendiğidir. Çünkü bazı çaylar kaynayan suyun içine atılır, bazıları su ile birlikte kaynatılır.

Rooibos çay: Kırmızı çay olarak da bilinen bu çay Güney Afrika’dan gelen bir çaydır. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edildiğinde ağızda oldukça güzel bir tat bırakır. Aynı zamanda kahvedeki üçüncü nesil gibi çayın da üçüncü neslini Rooibos çaylar oluşturur.

Mate çayı: Kahve tutkunlarının en sevdiği çaylardan bir tanesidir mate. Yeşil rengiyle enerji ve dinginliği aynı anda verebilen bir çaydır. Ayrıca faydaları saymakla bitirilememektedir. Kahveye benzer tadıyla gönüllere taht kurar.