Aslında dünyanın en basit işi gibi görünen ancak hiç de kolay olmayan bir mesele çay demlemek. Çay nasıl demlenir sorusu için herkesin verecek bir cevabı, özel püf noktaları vardır. Biz de sizin bu cevaplarınıza, püf noktalarınıza talibiz. Ancak bizim de bir yöntemimiz yok değil hani.

O halde çay nasıl demlenir sorusunun cevabını vermeye başlayalım ve uzun soluklu içilecek çaylar için püf noktalarını verelim.

İlk önce püf noktalarından bahsedelim. Ardından çayı demlemeye geçeriz.

Birinci püf noktamız suyun kalitesiyle ilgili. Çeşme suyu ya da terkos suyu olarak da adlandırılan sular içinde barındırdığı yüksek kireç ve klor nedeniyle çayda acımsı bir tada neden olur. Bu nedenle çay yapacaksanız mutlaka içme suyu kullanmalısınız.

İkinci püf noktamız ise çayın içinde bulunduğu demliğin porselen olması. Genellikle metal demliklerle demlemeye alışmışızdır. Ancak daha lezzetli çaylar yapmak için porselenin o müthiş kabiliyetinden yararlanmak gerekir.

Üçüncü püf noktamız da çayı çok iyi muhafaza etmek gerekmesi. Ne nem ne de başka bir koku çaya değmemeli, çayın tadını ya da kokusunu değiştirmemelidir. Nemlenen çay iyi bir şekilde demlenmez ve hatta daha bulanık olur. Bu yüzden çayınızı çok iyi korumanız gerekir.

Ana püf noktalarından sonra artık başlayabiliriz: Çay nasıl demlenir?

cay-nasil-demlenir

1- Çaydanlığın altına dolmasına iki parmak kalana kadar su doldurun. Ardından üzerine porselen demliği yerleştirin. Suyun kaynamasını bekleyin.

2- Su kaynadıktan sonra porselen demlik kısmına yeteri kadar kaynamış su koyun ve her bir bardak çay için 2 çay kaşığı siyah çay ekleyin. Yani 4 kişilik bir çay yapacaksanız ve herkes 2 bardak çay içecekse toplamda 16 çay kaşığı çay koymanız gerekmektedir. Dilerseniz 1 bardak için 1 tatlı kaşığı çay ölçüsünü de tutturabilirsiniz.

3- Ardından çaydanlığın altını tekrar doldurun ve kısık ateşte yavaşça kaynamaya bırakın. Bu sırada demlikteki çay yavaş yavaş demlensin. Bu süre takriben 10 – 15 dakika arasında değişmektedir.

4- 15 dakika geçtikten sonra çayınız artık servise hazır. İsteğe göre açık, demli ya da normal olarak servis edebilirsiniz. Çay konusunda verebileceğimiz son püf noktası ise yapmış olduğunuz çayı maksimum 45 dakika içinde tüketmeniz. Aksi halde çay acımtırak bir tat almaya başlar.

Afiyet olsun.