Nerede o eski Ramazan Bayramı tatlıları değil mi? Şöyle bol cevizli, bol fıstıklı baklavalar. Hem de ev yapımı, el yapımı olacak şekilde.

Aslında haklısınız, şehrin koşuşturmacasında değil tatlı yapmaya, kendinize ufak bir jest yapmaya vaktiniz bile kalmıyor olabilir. Ancak bir düşünsenize, senede yalnızca 2 kere baklava yapabileceğiniz bayramlar çıkıyor insanın karşısına.

Siz ne olur ne olmaz diye şimdiden hazırlayın bayramlık tatlılarınızı, konu komşu gelmezse de afiyetle yersiniz kendiniz. Hem nasıl olsa koca bir Ramazan ayı boyunca oruç tuttunuz, siz bunu hak ettiniz.

Şerbetlensin mi o güzelim hamurlar? Cevizle fıstığın aşkı çıksın mı ortaya? Bizce çıksın!

O zaman daha fazla konuşmadan sözü o enfes bayram tatlılarına bırakalım. Bakalım kaç tanesini biliyor, kaç tanesini yapıyorsunuz.

O olmazsa her şey eksiktir: Baklava

baklava-tarifi
Görsel: ustadyemekkebap

Tabii ki de ilk olarak baklavayla başlayacak, baklavanın tadını çıkaracağız. Nasıl olur da bir bayram geçer de içinden baklava geçmez. Ayıplıyoruz efendim. Hemen baklavanmak gerek.

İnce ince, kat kat: Kuru baklava tarifi

Anneanneyi hatırlatır: Oturtma tatlısı

oturtma-tatlisi
Görsel: uzmanibenim

Anneanne ya da babaanne hiç fark etmez, eğer bir bayram bir evde baklava yapılmıyorsa büyük ihtimalle o evde yapılan o güzide tatlı oturtmadır. Minik ruloları mideyi lup lup gönderirken insanın keyfinin yerine gelmemesi mümkün müdür sizce? Bizce değil.

Afiyetler olur, öyle güzel olur.

Bayramın en revası: Revani

revani-tatlisi
Görsel: boyleolur

Üstüne dondurma da koyulur, portakal dilimleri de. İsteyen çikolata sosla servis etsin. Revani tam bir mutluluk kaynağıdır. Yemesi zahmetsiz, tadı pek lezizdir. Hal böyle olunca revani konusunda objektif düşünemiyor ona olan sevgimizi ilan ediyoruz.

Seni yeriz, yer: Revani tarifi

Bayram Şam’da da olsa: Şam tatlısı

sam-tatlisi
Görsel: hasanmasat

Revaniye pek benzeyen ancak revani hiç olmayan bir tatlıdır. Şerbeti bol olursa tadından yenmediği de görülmüştür. Ağızda dağılıp insanı kendine aşık eder. Yanına bir bayram klasiği olarak ayran verilirse de dünya keyifle döner.

Canınız çektiyse: Şam tatlısı tarifi

İnce ince olursa bir de: Tel kadayıf tatlısı

tel-kadayif-tatlisi
Görsel: pratikevyemekleritarifleri

İster cevizli isterse de fındıklı olsun, içimizde koca bir güruh tel kadayıf tatlısına bayılıyor, her bayram yemeyi bekliyor ve hatta ne zaman tatlı yemek istese aklına ilk tel kadayıf geliyor. Biraz tanıdık geldiyse biz de sizi tanıdık aslında.

Siz de bizdensiniz: Tel kadayıf tarifi

Tam bir gelenek: Bıçak tatlısı

bicak-tatlisi
Görsel: flickr

Arnavut mutfağında da yerini almış enfes bir tatlı. Trileçe gibi hayatımıza girip hiç çıkmasını istemediklerimizden yani. Kendisi size pek yeni gelebilir ama çok eski bir gelenektir.

Gelenekleri seviyoruz: Bıçak tatlısı tarifi

Tam bir bomba: Antep katmeri

antep-katmeri
Görsel: eksitarif

İncecik yufka ve Antep fıstığının en lezzetli birlikteliklerinden bir tanesidir Antep katmeri. Bol bol fıstık vardır içinde, insanın üç öğün yiyesi gelir, işte öyle bir şeydir. Listemizde yer alan en basit tatlı da diyebiliriz kendisine. Yapılışı basit olması sizi şaşırtmasın, lezzeti tam bir efsane!

Dürüm bile yapılır: Katmer tarifi

Son lezzet: Yoğurt tatlısı

yogurt-tatlisi
Görsel: alyaminakuzine

Kapanışı yine hafif bir bayramlık tatlıyla yapalım. Artık çay demleyebilir hatta Türk kahvelerini hazırlayabiliriz. Bu bayram diğerlerinden farklı geçsin diye size farklı bayram tatlılarını sunduk. Tabii ki son olarak yoğurt tatlısının nasıl yapıldığını da size anlatmak isteriz.

Tek lokmada: Yoğurt tatlısı

Leave a Reply