Ağız ve diş sağlığı, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi. Yeni birisi ile tanıştığınızda belki de en çok dikkat çeken nokta. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde, iş yerinizde, sevgilinizle ya da eşinizle buluştuğunuzda onlarla konuşurken tüm dikkatlerin o noktaya çekilmesi pek muhtemel.

Çünkü ağız ve diş sağlığını korumak zor olarak görülür ve üzerine çok fazla düşülmez. Bir süre sonra çürüyen, plakalarla kaplanmış dişler ortaya çıkar. Diş kendi rengini kaybetmeye başlar, ağız içi yaraları da bunlara eklenir. Doğal olarak bu nedenlerden dolayı ortaya ağız kokusu da çıkar.

agiz-ve-dis-saglisi

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için sabah, öğle ve akşam dişlerinizi fırçalamanın dışında yapabileceğiniz çok basit bir adım mevcut: ağız ve diş sağlığını koruyan yiyecekler yemek.

Çünkü günlük hayatın yoğunluğunda fırçalayamadığınız dişlerinizi bu yiyecekler temizleyecek, ağız içi sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Ağız ve diş sağlığını koruyan yiyecekler hangileriymiş öğrenelim.

Çay: Aslında çayı daha çok dişlerimize sarı bir renk veren içecek olarak biliriz. Ancak çay, ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip. Dişlerin çürümesini engelleyen polifenol isimli maddelerin yardımıyla etkili bir savaş verir çay. Günde dişlerini 10 kez çay ile gargaralayanların plak sorunlarının da ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Peynir: Peynir konusunda biraz farklı bir yol izliyoruz. Ağız içinde bulunan asit oranının çedar peynir yiyenlerde daha düşük olduğunu söylüyoruz. Yapılan araştırmalara göre süt tüketen birisine göre çedar tüketen birisinin ağzındaki asit oranı 10 kat daha azmış.

elma-disleri-korur

Elma: Sert yapısı ile dişlerin daha güçlü bir hale gelmesine yardımcı olan elma, içerdiği özel maddeler ile ağız içi yaralarının temizlenmesi konusunda da oldukça etkilidir. Bu nedenle günde 1 adet elma yemek hem dişlerinizi daha sağlıklı hale getirir hem de aynı zamanda ağız içi yaralarından sizi kurtarır.

Sakız: Bu kez bahsettiğimiz sakız tatsız sakızlardan. Yani içinde tatlandırıcı ve şeker bulunmayan sakızlar. Sakızların ağız konusunda iyi olmasının asıl nedeni ise ağız içinde yüksek oranda tükürük salınımına neden olması ve bu tükrüklerin de aynı şekilde ağız içindeki bakterilerle savaşması.

Kızılcık: Kızılcık da tıpkı çaydaki gibi polifenol içeriri. Bu sayede plak sorunlarının ortadan kalkmasına, aynı zamanda diş çürümelerinin de durmasına yardımcı olur.