Egeden yayılan buram buram turunç reçeli kokusu benim için vazgeçilemeyen lezzetlerden.

Bahara yaklaştığımız şu günlerde turunçlar bitmeden birlikte reçel yapalım.

Malzemeler:

  • 10 Adet turunç
  • 5 Su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 adet limon suyu
  • 2 Paket vanilya

Hazırlanışı:

İtina ile yıkanan turunçların dış kabuğu rendenin ince tarafıyla çok fazla içine geçmeyecek şekilde ka rendelenir. Büyüklüğüne göre 4 veya 6 ya portakal soyar gibi sandal şeklinde kesilir. Sandal şeklinde kesilen kabuk ucundan başlanıp rulo yapılır. Yorgan iğnesine geçirilen ipliğe dizilir. Büyük bir tencerede kaynayan suda 10, 15 dakika kadar haşlanır. Haşlanan suyu süzülüp turunçların üzerine çıkacak şekilde soğuksu doldurulur. 3 Gün boyunca günde 3,4 kez suyu değiştirilerek tatlandırılır.

Tatlanmış turunçlar  süzgeçe alınıp temiz bir bezle ezmeden pres yapılarak suyu alınır. Geniş bir tencerede şeker ve suyu kaynama noktasına geldiğinde turunçlar ipe dizili haliyle şuruba konur.

Köpüklenme oldukça kuru tahta kaşıkla köpükler alınır. Yaklaşık 1 saat kadar kaynatılır. Turunçlar kristalleşmeye başladığında limon suyu ve vanilya ilave edilip, 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Ilınan turunçlar dizili olduğu ipten çatal yardımıyla şekilleri bozulmadan alınır.Kuru ve temiz kavanozlara boşaltılıp ağızları sıkıca kapatılır.

Reçel olarak, kaymakla birlikte tatlı olarak , pastalarınızda dekor olarak kullanabilirsiniz bu eşşiz lezzeti.

Afiyet olsun.

Leave a Reply