Ev yapımı kaymaklı dondurma, yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Mis gibi süt kokusuyla ve kaymaklı dokusuyla damakları şenlendiren bu tarif, dondurma severlerin favorisi olmaya aday! Siz de evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu lezzetli dondurma tarifini keşfetmeye hazır mısınız? Tam kıvamında kaymaklı dondurma için gereken malzemeleri bir araya getirin ve misafirlerinizi, sevdiklerinizi veya kendinizi bu enfes lezzetle şımartın. İşte, ev yapımı kaymaklı dondurma tarifimiz ve püf noktalarıyla enfes bir tatil başlıyor!

Malzemeler:

 • 500 gram süt
 • 125 gram toz şeker
 • 1 gram salep

Yapılışı:

 1. Öncelikle sütü bir tencereye alın ve orta ateşte ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden önce ocaktan alın ve bir kenara alın.
 2. Başka bir kapta toz şekeri ekleyin ve sütün içinde tamamen eriyene kadar karıştırın.
 3. Karışımı tekrar tencereye aktarın ve orta ateşte sürekli karıştırarak ısınmasını sağlayın.
 4. Bir yandan da salepi bir miktar süt ile karıştırarak eritin ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.
 5. Salepli karışımı süt ve şeker karışımına ekleyin ve sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirin. Karışımın arkasında bir tahta kaşıkla çizik atın, parmakla çizik açılmıyorsa pişmiş demektir.
 6. Karışımı ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.
 7. Dondurma karışımını dondurma makinesine aktarın ve üreticinin talimatlarına göre dondurun. Dondurma makinesi kullanmıyorsanız, dondurmayı dondurucuda 2-3 saat arası sık sık karıştırarak dondurun.
 8. Dondurma istenilen kıvama geldiğinde, kaymak ekleyin ve bir spatula ile nazikçe karıştırın.
 9. Dondurmayı tekrar dondurucuya koyun ve 2-3 saat daha dondurun.
 10. Servis yapmadan önce dondurmayı birkaç dakika oda sıcaklığında bekletin, böylece daha kolay servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun! Dondurma dilimleriyle veya waffle ile servis edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak üzerine çikolata sosu veya meyve sosu da ekleyebilirsiniz.