Makarna öğrenci yemeğidir, makarna ekonomiktir, makarna çabukluktur, makarna hep sevilendir.

Peki bütün bunların yanında makarnanın tarihini merak ettiniz mi hiç?
Çeşitli kaynaklara göre makarnanın tarihi milattan önceki zamanlara dayanıyor.
Göçebelikten yerleşik hayata geçen insanoğlu beslenmesini sağlamak için tarımla uğraşmaya başlar. Bu yeni hayat sayesinde buğday ile tanışır ve belki de makarnanın İlk hali de o günlerde ortaya çıkar.

İnsanoğlu ektiği buğdayı işleyerek öğüterek su ile karıştırarak ilk makarna hamurunu elde etti ve bu hamuru da kızgın taş üzerinde pişirdi. Antropolojik kaynaklara göre Yunan ve Etrüskler makarnaya benzeyen ilk gıdaları üretip tüketmekteydiler. Mesela Yunancadaki “laganon” kelimesi hamurdan yapılmış büyük levhaları kastediyordu ve bunun da bugünkü “lazanya”nın büyük büyük dedesi olması çok da olası gözüküyor.

Bir efsane spaghettinin de 1292 yılında Marco Polo isimli ünlü İtalyan gezginin Çin seyahati sonrasında İtalya’ya getirildiğinden bahseder. Bir başka bilgi de makarnanın İtalya’ya, o dönemde Sicilya’da bulunan Araplar tarafından getirildiğinden bahseder. Bununla ilgili 1154 tarihli ve El İdris isimli bir Arap tarafından kaleme alınan bir belgede “ip şekilli bir yiyecek”ten bahsedilmektedir.

Bu gıdaya “triyah” ismi verildiği ve de Sicilya’nın Palermo şehrinde üretildiği belirtilmekte. Aslına bakacak olursak Sicilya bölgesinin mükemmel makarnaları bu bilginin doğruluğunu kanıtlamaktadır sanki.

Önce Araplar tarafından üretilip ticareti yapılan bu gıdanın üretim ve ticareti daha sonra İtalyanlar tarafından devam ettirilmiştir.

Bu tarihi bilgilerden sonra size Sicilya mutfağının en tipik tariflerinden biri olan Pasta alla Norma’nın (Norma usulü makarna) tarifini vereceğim.

(Not: İtalyanca’da pasta kelimesi makarna anlamında kullanılır, Türkçe’deki pasta kelimesi ile yalnızca sesteş bir kelimedir.)

Bu tarifin ünlü İtalyan besteci Vincenzo Bellini’nin Norma isimli operasına ithafen oluşturulduğu söylenmektedir.

Kızarmış patlıcan ve sotelenmiş domates tarifin ana malzemeleridir.

Malzemeler:

  • 1 paket linguine (yassı spaghetti)
  • 2 patlıcan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet kuru soğan
  • 4 kaşık zeytinyağı
  • İstenilen miktarda tuz, karabiber
  • Üzerine tuzsuz lor peyniri ya da rendelenmiş beyaz peynir ve taze fesleğen

Yapılışı:

1) Patlıcanlar alacalı olarak soyulur, dikine kesilir ve kuşbaşı olarak doğrandıktan sonra tuzlu suda bekletilir.
2) Soğanlar yemeklik olarak doğranır, rendelenmiş sarımsak ve domates beraberinde 2 kaşık zeytinyağı ile sotelenir.
3) Patlıcanlar süzülür ve eğer çok su çekmiş ise elinizde hafifçe sıkabilirsiniz.
4) Bu aşamada makarnalarınızı kaynayan tuzlu su içinde haşlamaya başlayabilirsiniz.
(Yıllar önce okuduğum bir kitapta makarnaları pişerken yalnız bırakmamak gerekirmiş aksi halde makarnalar küsermiş 🙂 yani pişmekte olan makarnanızı arasıra karıştırın ve küserek yapışıp kalmasına neden olmayın sakın.)
5) Süzülmüş patlıcanları 2 kaşık zeytinyağında hafifçe yumuşayıp rengi değişene kadar soteledikten kağıt havlu üzerine alın. Fazla yağını bırakan patlıcanları daha önceden pişirilmiş domatesli sosun içine aktarabilirsiniz. Bu karışımı birkaç dakika pişirin.
6) Haşlanan makarnalar tabaklara konur ve sos sıcak olarak makarnaların üzerine eklenir. İsteğe göre lor peyniri veya beyaz peynir ve fesleğen ile tabağın dekorunu tamamlayabilirsiniz

Afiyet olsun…

Leave a Reply