FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Eski Zamanların Lezzeti: Ev Yapımı Yoğurt

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte seyyar satıcıların yerini süpermarketler aldı, ancak eski zamanların sokak lezzetlerini özleyenler için evde yapabilecekleri sağlıklı ve lezzetli bir tarifimiz var: ev yapımı yoğurt. İçinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan, doğal ve taş gibi kıvamıyla ev yapımı yoğurt yapmak çok kolay. İşte adım adım evde yoğurt yapmanın püf noktaları:

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 yemek kaşığı yoğurt (oda sıcaklığında olmalı)
 • 1 tutam deniz tuzu

Hazırlık:

 1. Sütü tencerenin ağzı açık bir şekilde orta ateşte kaynatın. Kaynamaya başladığında köpükler oluşmaya başlayacak, bu noktada tahta bir kaşık yardımıyla havalandırarak karıştırın. Ocağı kısın ve 5 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 2. Kaynamış sütü ılınması için başka bir cam veya porselen kap içine alın ve beklemeye bırakın.
 3. Sütün mayalanma sıcaklığını kontrol etmek için klasik bir yöntem kullanabilirsiniz. Serçe parmağınızı kaynamış sütün içine batırın. Eliniz sıcaklığına dayanabilecek kadar sıcaksa, süt mayalanmaya hazır demektir.
 4. Küçük bir kasede maya için kullanacağınız yoğurt, deniz tuzu ve ılınmış sütten bir kepçe alarak iyice karıştırın. Ardından bu karışımı sütün içine yavaşça ekleyin ve pütür kalmayacak şekilde karıştırın.
 5. Mayaladığınız sütü küçük cam kavanozlara veya kaselere paylaştırın. Üzerlerini kağıt havlu ile örtün. Fırını 50 dereceye ayarlayın ve içine koyduğunuz yoğurtları burada mayalamaya bırakın. Fırının sıcaklığını kapatmayın veya değiştirmeyin.
 6. 4-4,5 saat sonra fırının kapağını açarak yoğurtların soğumasını bekleyin. Ardından kapakları kapatıp buzdolabına alın. Yaklaşık 7 saat içinde yoğurtlarınız taş gibi bir kıvama gelecektir.

Püf Noktaları:

 • Eğer günlük süt bulamıyorsanız, cam şişede satılan günlük süt kullanabilirsiniz.
 • Maya için ev yapımı veya organik yoğurt kullanmanız tavsiye edilir.
 • Mayayı kullanmadan önce oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
 • Sütü kaynatırken karıştırırsanız, sütün içindeki su oranı azalabilir ve havalanabilir.
 • Sütün sıcaklığı önemlidir, çok ılık veya çok sıcak olmamalıdır.
 • Yoğurtları fırına koyarken üzerlerini kağıt havlu ile örtmek, sulanmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Her litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt yeterlidir.
 • Metal kaşık yerine tahta, cam veya porselen gereçler kullanmaya özen gösterin.
 • Yoğurdu tek porsiyonluk cam kavanozlarda mayalarsanız hem tüketimi kolaylaşır hem de sulanmayı engellersiniz.

Evde doğal yoğurt yapmanın keyfini çıkarın. Sağlıklı ve lezzetli yoğurdun tadını çıkarırken, eski sokak lezzetlerine bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Afiyet olsun!

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!