Somon balığının en sevilen ve tercih edilen lezzetidir füme somon. Somon pastırması olarak da nitelenebilecek somon fümeyi, hazır alabileceğiniz gibi, aşağıdaki tarifle evinizde de yapabilirsiniz.

Fume SomonMalzemeler

  • 1 kg. taze somon fileto, derisi alınmış
  • 4 su bardağı salamura tuzu
  • 1 demet dereotu
  • 1 limon kabuğu rendesi
  • 2 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı
Eğer varsa balığın kılçıklarını cımbız ile temizliyoruz. Kılçıkları alındıktan sonra, iyice yıkıyoruz ve peçete ile duruluyoruz. Salamura işlemine başlamadan önce strech filmi rulodan kesmeden tezgahın üstüne yaklaşık 50 cm kadar açıyoruz. Tuz, şeker, limon kabuğu rendesi ve kalınca kıydığımız dereotunu iyice karıştırdıktan sonra strech filmin tam ortasına balığın bir yüzünü rahat kaplayacak şekilde avucumuz ile yayıyoruz. Çok kalın bir tabaka olmasına gerek yok sadece tüm yüzeyi kaplasın yeter.

Yüzey kaplamayı yaptıktan sonra, balığı tuz karışımının üstüne yatırıyoruz. Yine avucumuz ile tuz karışımının geri kalanını balığın üstünü kaplatıyoruz. Şimdi hediye paketler gibi strech filmin açık kenarını balığın üstüne getirerek katlama işlemine başlıyoruz. Strech film ne çok bol olacak ne de çok sıkı olacak, balık suyunu saldığında bunun rahatça dışarı akması gerekmekte.

Balık tuzlu karışım ile sarıldıktan sonra, herhangi bir kap içine konulabilir. Tavsiyemiz altı telli ya da zemine deymeyecek şekilde konumlandırılmasıdır ki, balığın suyundan rahat ayrışsın. Böyle bir imkanınız yoksa sorun yaratmaz.

Kabın içine yerleştirdikten sonra balığın üstüne pastırma yapımında uygulanan baskıyı uygulayacağız. Bu suyunun çabuk çıkmasına ve pastırma gibi incecik olmasını sağlayacak. Balığın üstüne mermer parçası, dökün tava, et baskısı, plastik kapak üstüne mermer havada olabilir.

Ağırlık yerleştirme işlemini yaptıktan sonra strech film ile kutuyu iyice sarıyoruz, bu sarma işlemi he ağırlığa ek kuvvet uygulatmak için aynı zamanda balık suyunun o iştah açıcı kokusundan korunmak için. Balığımız bu şekilde buzdolabında 48 saat bekleyecek. İsteyen bunu 5 güne çıkartabilir.

Not: Tarif mutfaklarasenlik.com sitesinden, fotoğraflar www.rehakeskin.com ve füme ürünler markası Aleta‘dan alınmıştır.

Leave a Reply

  1. Tütsüleme (Fümeleme ya da isleme yöntemi)

    […] et başta olmak üzere birçok yiyeceğin dumanla islendirilip hazırlanması işlemidir. Fümeleme, dumanlama, isleme de denilen tütsüleme yöntemi günümüzde daha çok ilgi çekmekte, […]