En yaygın ve leziz hamur işlerinden olan açmayı evinizde pratik şekilde yapabilir ve konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Hemen hepimizin severek yediği açma, leziz olduğu kadar kolay yapılabilen bir hamur işi. Misafirlerinize hem pratik hem de beğenecekleri bir lezzet sunmak istiyorsanız açma mükemmel bir tercih olabilir. Bu sevilen hamur işini güzelce sunabilmeniz için kuru mayadan yapılan açma tarifini sizlere vereceğiz. Kuru maya, yanma riski olmadığı için oldukça kullanışlıdır.

Malzemeler

3 su bardağı süt

1 yemek kaşığı kuru maya

2 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

1 su bardağı sıvı yağ

1 adet yumurta

Hamur kıvamını tutturuncaya kadar un (6-7 su bardağını bulabilir)

(Eğer açmanın içine katacakasanız) Zeytin ezmesi

Hazırlanışı

Sütü bir kabın içinde kaynatarak hazırlığa başlamak gerekiyor. Süt ılık bir seviyeye geldiğinde kuru mayayı içine atıp karıştırmalısınız. Maya burada kabaracak. Aynı zamanda farklı bir kabın içerisinde şekeri, tuzu ve sıvı yağı da bir araya getirdikten sonra sıcak sütün içinde hazır hale gelmiş mayayı bu kaba dökmelisiniz. Yumurtanızın akını da bir karışıma ekleyebilirsiniz. Bu kaptaki malzemeleri karıştırırken azar azar un eklemeye başlayın. Açmanın hamuru kıvamına gelene kadar un katma ve yoğurma işlemi devam etmeli. Hamurun sert kalmaması, yumuşaması lazım ki dilediğiniz lezzet ortaya çıksın. Ölçü olarak kulak memesinden daha yumuşak bir kıvam olması gerekiyor diyebiliriz.

Hamur hazır olduktan sonra küçük parçalar kopararak elinizle hamuru açabilirsiniz. Hamurları bu şekilde hazırladıktan sonra elinizde kalmış olan yumurtanın sarısını üzerlerine sürün ve akabinde de yumurtalanmış hamurları örgü yapın. Böylece hamurlar açma şekline gelmiş olacak. Bütün bu işlemleri yaparken fırını da ısıtmanızı tavsiye ederiz. Açmayı fırına verdiğinizde ısınmış bir ortam olması önemli. Son aşamada 180- 200 derece fırında açmaları pişirebilirsiniz.

Bu arada not düşelim, eğer zeytinli yahut çikolatalı açma yapmak istiyorsanız zeytin ezmesi veya krem çikolatayı hamuru açarken içine sürebilirsiniz. Böylece farklı lezzetlere sahip açmalar yapma imkanınız da mevcut.

Sunum

Fırından çıkmış sıcacık açmanızı yanına söğüş şeklinde domates ve salatalık dilimleyerek ayrıca tabağa kaşar dilimleri veya karper peynir koyarak sunabilirsiniz. Ayrıca yağlı bir hamur işini dengeleyecek ferah içecekler (örneğin taze meyve suları) veya çay mutlaka servis edilmelidir.

Leave a Reply