Şampanya özel gün, tören ve kutlamaların klasik içkilerinden. Bazen iki devlet başkanının verdiği özel resepsiyonda, bazen soluk soluğa geçen bir Formula 1 yarışının podyumunda, bazen de evlilik yıldönümünü kutlayan aşık bir çiftin masasında. Şampanya hep böyle anların özel içkisidir. Peki şampanya hakkında neler biliyoruz? Örneğin bir şişe şampanyanın etiketinden neleri okuyabiliriz? İşte ana tanımları içeren bir küçük şampanya sözlüğü:

Extra Brut, Brut Nature veya Brut Sauvage: Tamamen sek

Brut: Sek. “R de Ruinart Brut” gibi

Extra Sec: Yarı sek

Sec: Hafif tatlı

Demi-sec: Oldukça tatlı

Doux: Tatlı

Vintage: Mahsul şampanya. Sadece mahsul kalitesinin istisnai olduğu yıllarda üretilir. Kıymetli şampanyalar gurubuna aittir. “R de Ruinart 1996″ veya “Dom Ruinart 1993″ gibi.

Nonvintage: Mahsulü olmayan şampanya. Bu şampanyalar ortalama üç yılın mahsülü harmanlanarak üretilir. Gündelik tüketime uygun şampanyadır. “R de Ruinart Brut” gibi.

Blanc de Blancs: Tamamen beyaz üzümlerden yapılmış şampanya. Kıymetli şampanyalar gurubuna aittir. “Dom Ruinart 1993″ veya “Ruinart Blanc de Blancs” gibi.

Rosé: Pembe şampanya. Kıymetli şampanyalar gurubuna aittir. “Dom Ruinart Rosé 1990″ veya “Ruinart Brut Rosé” gibi.

Bulk, Tank, Cuve veya Charmat Metodu: Büyük ölçekte üretilen, ikinci fermantasyonu şişe yerine basınçlı tanklarda yapılan tabii köpüren şarap.

Traditional Method veya Methode Champagnoise: İkinci fermantasyonu şişede yapılan köpüklü şarap. Fransa’da kullanılan orijinal sistem.

Leave a Reply

  1. Kralların içkisiydi, içkilerin kralı oldu: Şampanya

    […] koyanlar da tabii ki Fransızlar. İşte bize aktardıkları püf noktaları: (Ayrıca bkz: Şampanya Sözlüğü)Bir kere şampanyayı fazla soğutmak hatadır. Tabii ki asla ılık olmaması gerek ama buz gibi […]