Kahve içmek, iyi bir kahve yapmak ve iyi bir yerde kahve içebilmek önemli bir sanattır. Aslına bakarsanız söz konusu kahve olduğunda herkesin söyleyebileceği bir şey, tavsiye edebileceği bir yer vardır.

Ancak bazı yerlerde, bazı baristalar kahve sunmanın çok daha ötesine gider ve size adeta bir tablo sunar. O anda aklınızdan şu soru geçer: Latte art nedir?

Tam karşınızda gördüğünüz tablodur.

latte-art-nedir

Kelime kökeni olarak sütle hazırlanan yoğun bir kahve olan “latte” ve sanat anlamına gelen “art”tan oluşur. İki kelime bir araya geldiğinde yoğun kıvamlı sütlü kahvenin üzerinde yer alan enfes çizimler anlamına gelir.

Latte art yapabilmek için hem iyi bir barista olmak gerekir hem de estetik anlayışınızın yüksek, aynı zamanda el becerinizin de mevcut olması gerekir. Maalesef ki bu nedenle herkes latte art yapamaz, şampiyonasına katılamaz ve kazanamaz.

Genel itibariyle latte artlar üzerinde görülen en bilindik desenler kalp, çiçek ve yaprak desenleridir. Ancak konunun dışına çıkıp üç boyutlu latte art yapan baristalar da vardır, ünlü sanatçıların yüzlerini kahveye taşıyanlar da.

latte-art

Latte art’ın en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi için de dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları vardır.

Öncelikle kahvenizin iyi bir çekirdekten olması gerekiyor. Böylece elde edeceğiniz kahve çok daha kaliteli ve içimi güzel olacaktır.

Ardından kadife kıvamına getirilmiş, espresso makinesinde buharla ısıtılmış bir süte ihtiyacınız var. Bu süt aynı zamanda kahveye şekiller de çizeceğiniz bir kalem adeta. En önemli kısım işte tam olarak burası. Sütünüzün kıvamının gerçekten bir kadife gibi olması gerekiyor.

Ardından bu sütü kahvenin içine en afili şekilde dökebilmelisiniz. Yani baristalar öyle yapıyor. Sanat da tam bu noktada başlıyor.

Baristalar bu nedenle bir nevi sanatçılar haline geliyorlar. Çünkü size hem müthiş bir kahve deneyimi sunuyorlar hem de aynı anda estetik yönünüze de hitap ederek sizi mutlu ediyorlar.

Siz en iyisi güzel bir latte art yapan kahve dükkanına gidin, kendinizi bol bol şımartın. Çünkü içtiğiniz gerçek bir sanat olacaktır.

Afiyet olsun!

Leave a Reply