Doğum yeri Çin olan “Şans Kurabiyeleri” (Fortune Cookies) günümüzde pek çok ülkede özellikle partiler, doğum günü kutlamaları ve çeşitli organizasyonlarda keyifli anlara eşlik ediyor.

Şans kurabiyelerinin ilk olarak 14. yüzyılda Moğolların hükmü altında bulunan Çinlilerin birbirleri ile mesajlaşmak için pirinçten yapılı kâğıtların üzerine yazdıkları özel mesajları, kurabiyelerin içine saklayarak gönderme fikri ile doğuyor. Savaşta, devrimde gizli iletişim aracı olarak kullanılan şans kurabiyelerinin Çinlilere özgürlüğünü getiren şansı doğurduğu bir gerçek… Çin’in ardından Amerika’da da üretilmeye başlanan şans kurabiyeleri bu defa gizli mesajları değil, gelecekten haberleri, iyi dilekleri içinde saklamaya başlamış. Bugün pek çok özel güne eşlik eden şans kurabiyelerini yerken içinden çıkan mesajı sesli olarak okumak ardından kurabiyeyi yemek bir şans kurabiyesi ritüeli…

Şans kurabiyesi nasıl hazırlanır? Şans kurabiyesi tarifi nasıldır?

Malzemeler: (10 adet kurabiye için)
• 2 adet yumurtanın akı
• 1/2 çay kaşığı vanilya
• 1 çay kaşığı badem şurubu
• 8 çorba kaşığı elenmiş un
• 8 çorba kaşığı toz şeker
• 3 çay kaşığı su
• Yağlı kâğıt
• Şekil vermek için mug

Tarif:
8,5 cm. uzunluğunda 1,2 cm eninde hazırlanmış kâğıtlara mesajınızı, dileklerinizi yazın. Fırını 180 derece sıcaklığa ayarlayıp önden ısıtın.
Yumurtanın aklarını mikserle boza kıvamı alana kadar çırpın. Unu, şekeri, vanilya ve badem şurubunu ekleyin ve iyice karıştırın. Suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin.
Hazırladığınız karışımdan bir yemek kaşık alarak yağlı kâğıdın üzerine dökün. Eliniz alışıp pişme süresinin kararını tam olarak benimseyene kadar her defasında ikişer tane hazırlamanızı tavsiye ederiz.
Yağlı kâğıda döktüğünüz karışımı spatula yardımı ile yassılaştırın. Her birinin çapı 10-12 cm kadar olmalıdır. Önceden ısıttığınız fırında kurabiyelerin kenarları hafif kahverengine dönecek kadar ortalama 4-6 dakika pişirin ve fırından çıkarın.

Bir bıçak ya da spatula yardımı ile kurabiyeleri yağlı kağıttan ayırın. Bu arada dikkat edin kurabiyeler çok sıcak olabilir. Çıkardığınız kurabiyelerin içine şans kağıtlarını koyarak çemberi yarım daire şeklini alacak şekilde katlayın. Mug ya da bir bardağın kenarından yardım alarak, katladığınız kurabiyenin kapalı olan (çembere denk gelen) köşesini mug ya da bardağın kenarına bastırın ve klasik şans kurabiyesi görüntüsünü kazanmasını sağlayın. (Açılan ağız bölümünü bastırarak kapatın.) Dilerseniz birkaç dakika daha fırında pişirebilir ya da kurumasını bekleyerek servis edebilirsiniz.

Leave a Reply

  1. buse

    yapan var mı acaba, güzel mi tadı ?