Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

0
706
soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler

Soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler özellikle kış aylarında metabolizmanızı ve direncinizi kuvvetlendirir, hasta olmanıza engel olurlar. Aralık – Ocak – Şubat’ta bir anda kendimizi hapşururken buluveririz. Bunun nedeni hem çok fazla mikrobun havada dolaşması hem de bazen kendimize dikkat etmememiz ve hastalığa davetiye çıkarmamızdır.

Maalesef bir kez tutulduk mu soğuk algınlığına genellikle griple ve yatakla sonuçlanır bu süreç. Bu yüzden soğuk algınlığına hangi yiyecekler iyi gelir, hangi yiyecekleri tüketmeliyiz sorularını da bilmemiz gerekir.

O zaman başlıyoruz anlatmaya.

Soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler

C vitaminini bolca bulabileceğimiz yiyecekler ilk olarak aklımıza gelmesi gerekenlerdir. Onlar da sırasıyla şu şekilde: yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu.

Bunların yanı sıra E vitamini içeren yiyecekler de bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olacağı için bol bol tüketmemiz gerekir.

Hangi yiyeceklerde E vitamini vardır: Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller

Omega 3’süz tabii ki de olmaz. Balık, balık yağı, fındık ve ceviz ile omega 9 içerikli zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlar soğuklarda vücudunuzun korunmasına yardımcı olur.

Boşuna değil tabii ki İskandinav ülkelerinde hem o kadar çok soğukta yaşayıp hem de o kadar çok balık tüketerek sağlıklı kalabilmeleri.

Yoğurt ve kefiri de mutlaka deneyin

Kefirin tadını sevmek biraz zor gelebilir ancak içindeki bakteriler sayesinde gerçek bir sağlık deposuna dönüşeceğinizi söyleyebiliriz. Eğer kefir tüketmek istemiyorsanız mutlaka yoğurda şans verin. Yararlı bakterilerin vücudunuza girmesine izin verin ki onlar da sizin yerine hastalıklarla savaşabilsin.

Son olarak mevsiminde ve taze tüketmeye özen gösterin. Mevsimine özel yiyecekler, meyveler ve sebzeler özellikle o mevsimde ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı ekstra koruma sağlar.

Limonu çaylarınızdan eksik etmeyin.

Nezihe Güçlü

Nezihe Güçlü

Üç sözden fazla değil tüm ömrüm: hamdım, piştim, yandım.
Nezihe Güçlü

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER