Enginar, özelikle anneler tarafından çocuklarına mutlaka yedirilmesi gereken olmazsa olmaz sebzelerden biri.

Çocuklara yedirilmesinin yanında, yetişkinlerin de yılda bir kere 40 günlük enginar kürü yapıyor. 40 gün üst üste enginar yiyerek yapılan kürle, karaciğeri güçlendiriyor. Çünkü yapısında bulunan antioksidanların yardımıyla, vücuttaki birçok toksin maddesini uzaklaştırıyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda son olarak The Univerity of Reading de yapılan araştırma ile enginarın tahtı güçleniyor.

EnginarYapılan çalışmada enginarın yüksek miktarda antioksidan içerdiği doğrulanıyor. İçeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özellik gösteriyor. Yine içeriğinde bulunan cyanic asit adlı madde kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün salgılanmasını arttırıyor. Bu da kalp damar sağlığı için ilaç niteliğinde bir fayda demek. Yüksek oranda lif yapısı da kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. C, B vitaminleri, folat ve magnezyum içerir. Ayrıca yapraklarında bulunan “sinarin” kolesterolü düşüren bir maddedir. Kötü kolesterol olarak bilinen HDL oranlarını düşürmektedir. Özellikle yaprak kısımları kötü kolesterolle savaşmaktadır. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış yemeği de, beslenme kalitesini çok güçlendirir. Şeker kontrolünde pozitif etki gösterir. Enginarın karaciğeri güçlendirdiği savı, yeni çalışmalarda da doğrulanıyor. Ayrıca yüksek tansiyona karşıda vücudumuzu güçlendiriyor. Yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum- potasyum dengesinde etkili olup, tansiyonun normal seviyelere gelmesinde etki ettiği saptanmış.

Enginardan en büyük faydayı sağlamak için mevsiminde öğlen veya akşam yemeğinde tüketilmeli. Zeytinyağlı enginara ilave edilen havuç, patates, bezelye içeren garnitür besin değerini ve lezzetini artırıyor. Ayrıca kuşbaşı etli bir garnitür hazırlanıp, etli enginar ilave edilip, ana yemek olarak da tüketilebilir. Enginarın kabuğunu soymadan yapılan dolması da Türk yemeği klasiklerimizden birisir. Ayrıca salata şeklinde de tüketebiliyor.