Taze fasulyenin hem görünüm hem de lezzet olarak en güzel şekilde sofranıza gelmesi için bazı püf noktaları önemli.

Lezzete ulaşmada ilk kural taze, kart olmayan kılçıksız fasulyeyi satın alabilmek. Fasulye konusunda deneyimli olanlar, satın almadan önce fasulyeyi kırıp bakarlar, kolayca kırılıyorsa ve kılçığı yoksa alırlar. Sap kısmına da bakabilirsiniz, yemyeşilse tazeliğin göstergesidir. Taze fasülyeler boncuk, ayşekadın, çalı ve şeker olmak üzere birçok çeşide ayrılır. Bu çeşitlerin hepsinden de taze ve kılçıksız olmak koşuluyla güzel yemek yapılır:

Boncuk fasulye iri taneli ve kısadır, ikiye üçe bölünerek pişirilir, taneleri de ayrılarak yemeğe karıştırılabilir.

Ayşekadın fasulye enlidir ve taneleri çok iri değildir, rengi sarımsıdır, pişirirken önce boydan ikiye dilimleyip sonra, dilimleri bölmek gerekir.

Çalı fasülyesi (sırık fasulye) çekirdekli değildir, yumuşaktır, uzun boyludur. Dilimlemeden ve bölmeden pişirilebilir.

Şeker fasulye, kısa, çekirdeksiz ve inceciktir, bölmeden pişirebilirsiniz.

Ayrıca, fasulyelerin sofranızda zümrüt gibi parıldamalarını istiyorsanız, onları pişirmeden önce kaynar suda yaklaşık 5 dakika haşlayın. Soğuk sudan geçirdikten sonra arzu ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Zeytinyağlı olarak pişirirken ise 1-2 tatlı kaşığı şeker (ya da 1-2 kesme şeker) katarsanız yemeğiniz daha da lezzetli olacaktır. Zeytinyağlı fasülye pişirirken şeker eklenmesi hem tat katar hem de zeytinyağının tadını dengeler. Ayrıca şeker, zeytinyağlı fasülyenin piştikten sonraki görünümüne canlı bir renk katıp, görsel açıdan da iştah uyandıracaktır. Şeker miktarını tat açısından isteğinize göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Kaynak: zeytinagaci.blogspot.com

Leave a Reply

  1. Visitor

    Merhaba sitenizi çok beğeniyoruz ve çok eğitici bir site olduğunu düşünüyoruz.Taze fasulyeyi zeytinyağı ile yaparsak hem daha lezzetli hem de sağlıklı olur.Son zamanlarda iyi taze fasulye bulmak çek zor istanbul da

    http://www.zeytinyagibutigi.com