Balık ve deniz ürünleri yemekleri denildiğinde en kapsamlı eserlerden biri olmaya aday, Fethi Güngör’ün hazırladığı Balık Sofraları adlı yemek kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Balik SofralariKitapta 600 çeşit balık yemeği tarifinin yanı sıra sofralarınızı zenginleştirecek 48 çeşit salata, 20 çesit çorba ve 39 çeşit sos tarifiyle enfes tatlar bu kitapta toplandı. Fethi Güngör tariflerle beraber kitapta, hangi mevsimde hangi balığın yenilmesi gerektiğine, balık alırken dikkat edilecek husuların ne olduğuna, balığın saklama koşullarına ve balıkların pişirilme yöntemindeki genel kurallara yer veriyor.

Kitaptan Örnekler

Mevsim balıkları
Her mevsimde hemen her tür balık tutulabilir ama her balığın en leziz ve nefis olduğu aylar, bir başka deyişle mevsimler vardır. Yağsız ve kuru balıklar, mevsimsiz tutulanlardır. Lezzetleri yavan olur. Damak tadı tutkunları, bir başka deyişle damak zevkine özen gösterenler her zaman mevsim balıklarını tercih ederler.

• Ocak: Palamut: torik, lüfer
• Şubat: Balıkların en lezzetli ve yağlı olduğu aylardan biri olan şubat ayında, istavrit, uskumru, levrek, palamut, kalkan, tekir, kefal, gümüş, akya, mezgit, hamsi sofralarımızı zenginleştirir. Şubat ayında midye de oldukça nefis olur.
• Mart: Levrek, kalkan, kefal, tekir ve midye.

Tüyolar…
Balık çorbaları pırasa ile tatlandırılır. Balık köfteleri, filetoyla yapılır. Filetolar çıkarılıp bıçakla kıyılır. Galeta unu, kaşar rendesi, baharatla karıştırılarak ızgara veya tavada pişirilir.

Balık pişirme yöntemleri…

Izgarada balık pişirme
Önce ızgara ısıtılır. Izgara yapılacak balıkların her iki yüzüne keskin bir bıçak ucuyla çentik atılır ve tuzlanır. Uygun bir fırçayla üzeri çiçekyağıyla yağlandıktan sonra ızgaraya dizilir. Her iki tarafı (büyüklüğüne göre) 15-20 dakika pişirilir. Üzerine az miktarda limonla karıştırılmış çiçekyağı sürülerek servise sunulur.

Kimileri balığı hafifçe unladıktan sonra ızgara yapar. Bu çok yanlıştır. Çünkü un çabuk yanar, balığın derisi acılaştığı gibi tatsızlaşır da. En güzel ızgara yapma usulü bolca yağlamaktır.

Tavada balık pişirme
İyice temizlenmiş olan balıklar (iriyse) parçalara ayrılır. Üzerine az miktarda limon suyu serpilerek una bulanır. Orta ısıda yağa atılarak pişirilir. Piştikten sonra yağı süzülüp servise sunulur.

Fileto balığın pişirilişi
Fileto yapılmış balık önce kişi başına iki parça olmak üzere parçalara bölünür. Pirzola muştasıyla hafifçe dövülür, tuzlanıp biberlendikten sonra unla çırpılmış yumurtaya batırılır ve yağda kızartılır. Kızartma sırasında ocak normal ısıda tutulur. Aksi halde iç kısımları yeterince pişmeyebilir. Yanında mayonez sos veya tartar sos ve küçük parçalara doğranmış limonla servise sunulur.

Yazar: Fethi Güngör
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 420
Baskı Yılı: 2013

Leave a Reply