Sahrayıcedit’te açılan Et-inn, 500’den fazla kişiye hizmet verebilecek bir kapasiteye sahip. Restoranın mönüsünde, zengin kebap seçeneklerinin yanı sıra Batı tarzı steak çeşitleri de yer alıyor.

Kalabalık düğünler ve davetler için geniş, yüksek tavanlı mekanlar tercih edilir. Ama eşi veya sevgilisiyle akşam yemeğine çıkanlar; daha mütevazı boyutlu, iyi döşenmiş samimi ortamları yeğler. Böyle bir ortam yaratmanın bir uzmanlık konusu, kültür meselesi olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda birbiri ardına 500, hatta 1000 kişilik restoranlar açıldı. Bunlar, kim daha fazla müşteriye aynı zamanda yemek yedirecek diye sanki bir yarış içindeler. Bu büyük salonların ne kadar verimli çalıştığı hakkında bilgim yok. Beni ilgilendiren husus, buralarda sesin yankılanması. Zira çoğunda çatal bıçak şakırtısı, çocuk çığlıkları, insanların karşılarında oturanlara seslerini duyurmak için avaz avaz bağırmaları sonucu bir curcunadır gidiyor.

Geçen ay Anadolu yakasında, Sahrayıcedit’te yeni bir büyük kebap ve et lokantası açıldığını duydum. Et-inn adlı bu mekanı kentin önde gelen inşaat firmalarından birinin yapıp işlettiğini duyunca, bu soruna nasıl bir çare bulduklarını merak ettim ve 10 gün önce dört kişilik bir grupla gittim. Gerçekten muhteşem bir tesis. Dört sokağın çevrelediği, dışarıdan tek katlı görünen dev blokta, sadece bir spor kompleksi ile sözünü ettiğim restoran yer alıyor. İçeri girdiğinizde, boyutları birbirinin aynı, balo salonu büyüklüğünde sağlı sollu iki mekan sizi karşılıyor. Hafta içi genellikle sağ tarafa müşteri alıyorlar. Hafta sonunda ikinci kez gittiğimde ise her iki tarafta da yemek yendiğini gördüm. Restorana iki kez gitmemin nedeni, buranın hem Batı tarzı steak çeşitlerine, hem de zengin bir kebap mönüsüne sahip oluşuydu. İlk gidişimde alafranga yemek yedim, ikinci seferinde ise alaturka kebap düzenini tercih ettim. Batı tarzı etler arasında, Kobe sığırından T-Bone steak’e her çeşidi bulabiliyorsunuz. Ancak asıl zenginlik meze ve kebap çeşitlerinde. Bilinen hemen tüm kebap ve ızgaralara ilave olarak yoğurtlu kebabın bile üç çeşidi bile var. Sıcak ve soğuk mezelerde tam 26 çeşit saydım. Mekanda oldukça zengin bir de şarap mönüsü mevcut. Alafranga etleri umduğum kadar lezzetli bulmadım. Kebaplara ve mezelere ise söyleyecek sözüm yok. Servis personeli sizi karşılayıp buyur ederlerken güler yüzlü ve içten. Ancak içerisi kalabalıklaşınca garson bulmakta zorlanıyorsunuz. Fiyatlar ise kişi başına yaklaşık 75-80 lira civarında. Gelelim akustik meselesine: Maalesef ünlü inşaat firması bile kendi restoranında bu sorunu çözememiş. ‘Hamam yankısı’, keyifli sofra sohbetini mahvediyor.

Deniz Erbil

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave a Reply