11 yıldır Gümüşsuyu’nda hizmet veren Pidos lezzetleri, yeni adıyla Asmalımescit’e taşındı. Pizzalarıyla dikkat çeken mekanın barı da oldukça popüler.

Artık hepimiz biliyoruz; yazın İstanbul’da Boğaz hattı, kışın da Taksim civarı hareketleniyor. Gerçi bu yıl Nişantaşı’nı da yabana atmamak gerek. Semtte art arda kafe, restoran ve barlar açılıyor. Ama Tünel civarı da boş kalmıyor. Son olarak Kumbaracı Yokuşu’na yeni bir kafe-restoran daha açıldı. Üstelik pizza ve makarnalarda iddialı bu restorana Gümüşsuyu’ndan aşinayız. Gümüşsuyu’ndaki Pidos’un sahipleri, 11 yıllık tecrübeleriyle İtalyan lezzetlerini Tünel’e taşımış. Mekanın adını da Morro olarak değiştirmişler.

LIAM NEESON DA GELDİ
Burası lezzetli yemekler tadabileceğiniz bir restoran. Ama barı ve kokteylleri de oldukça iddialı. Favori kokteyli votka satsuma. Prosecco, yani İtalyan köpüklü şarabı içenlerin sayısı da fazla. Yerli şarap olarak Doluca ile anlaşılmış. Farklı şarap içmek isteyenler içinse ithal şaraplar mönüye eklenmiş. Cosmopolitan, mojito gibi kokteyller de çokça tüketiliyor. Tatlı mönüsünden bahsetmemek olmaz. Suflesi revaçta. Ama karamel sosla servis edilen panna cotta da iddialı. Çarşamba, cuma ve cumartesi akşamları saat 21.00-01.00 arasında DJ’lerden funk ve nu caz türü müzikleri dinleyip eğlenebilirsiniz. Bu arada Türkiye’ye film çekmek için gelen Liam Neeson’un eğlenmek için Morro’yu tercih ettiğini söyleyeyim ve biraz da yemeklerinden bahsedeyim. Fiyatlar oldukça makul. Başlangıçlar 14-22, pizzalar 16-29, ana yemekler ise 21-35 lira arasında değişiyor. Ana yemek mönüsünde somon şiş, pazı yaprağına sarılı levrek gibi tatlar var. Ama bana sorarsanız burada asıl tadına bakılması gereken şey pizzalar. İspanyol sucuğu chorizo’dan cotto jambonuna kadar farklı malzemelerle üretilen pizzalar bulmak mümkün. Izgara kuşkonmaz da İstanbul’daki birçok mekanın mönüsünde yer alıyor. Yıllarca burun kıvırdığımız kuşkonmazın artık çorbası dahil tüm versiyonlarını tüketmeyi pek sever olduk. Genelde restoranlar kuşkonmazı üzerinde eritilmiş peynirle sunar. Ama Morro‘da bu yemek, ızgara domates, körpe patlıcan ve pancarla servis ediliyor. Avokado ve semizotuyla servis edilen ılık keçi peynirleri de restoranın favorileri arasında. Formuna dikkat edenler için keçi peynirli mercimek salatası gibi tatlar mönüye eklenmiş.

Burcu Aldinç

Kaynak: Sabah Gazetesi