İstanbul’un en yeni sanat merkezi SALT Galata‘nın içinde yer alan Ca’d’Oro‘da yemekler birinci sınıf. Ancak burası ucuz bir mekan değil.

Geçen hafta sonu Garanti Bankası’nın Salt Galata adıyla sanat dünyasına kazandırdığı sanat merkezindeydim. Burası Bankalar Caddesi üzerinde, eski Osmanlı Bankası merkez binası. Binanın arkasında, Eski Yarımada’ya bakan iki katlı bir de yeme içme mekanı oluşturulmuş. Bu modern tarzda yapılmış ilave mekanın alt katı, kafe ve açık mutfak; merdivenle çıkılan üst kat ise Ca’d’Oro adlı bir restorana ayrılmış.

Özellikle üst katın Haliç’e doğru manzarası hoş. Aralarında, Hollandez soslu Eggs Benedict ve Eggs Florentin’in bile bulunduğu zengin bir kahvaltı mönüsü oluşturulmuş. Yemek listesinde ise açılış dönemi için daha basit yemekler hazırlandığı belli oluyor. Yine de somonlu Gravlax ve rezene salatası, wasabili lahana salatası eşliğinde çıtır kalamar gibi başlangıçlar mevcut. Oldukça zengin bir salata mönüsü var; ızgara kalamar, Niçoise, semizotu, avokado, enginar, ızgara kalamar, ızgara sebze salataları, içlerinden sayabildiklerim. Listede makarna ve pizzalar da var: Deniz mahsullü linguini, limon ve mantarlı risotto, kabak carpaccio pizza, caprese pizza, rucola pizza, keçi peyniri ve patlıcanlı pizza gibi. Ana yemeklerde dikkatimi çekenler ise sumaklı piliç pirzola, elmalı patates salatası ile tavuk şnitzel, ricottalı ıspanak sufle ile sunulan ızgara bonfile, patlıcanlı kebap, kuzu külbastı, ızgara somon oldu.

ORİJİNAL GARNİTÜRLER
Biz, içinde bol miktarda hafif ızgara edilmiş orkinos lokmaları bulunan Niçoise ve enginar salatalarını paylaştık. Ana yemek olarak da tavuk şnitzel, ızgara bonfile ve patlıcan kebabı ısmarladık. Bütün yediklerimiz, özellikle garnitürlerinin orijinalliği açısından birinci sınıftı. Yemeğin üstüne karamelize balkabağı kadayıf, revani, kayısı ve yabanmersinli puding, dondurmalı kestane Mont Blanc, bademezmeli viskili armut tatlısı, çikolatalı sufle gibi tatlılar arasından, ayva ile yapılmış tart tatin ve meyve salatası ısmarladık. Özellikle ayva tart tatin nefisti. Ancak burası ucuz bir mekan değil. Biz içki içmeden, kişi başına 65 lira hesap ödedik.

Deniz Erbil

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave a Reply