FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

İstinye’de ustasından Çin mutfağı lezzetleri

İstanbul’un ilk Çin Lokantasının kurucusu Wang ailesinin en büyük oğlu, artık Wang isimli mekanıyla İstinye’de hizmet veriyor. Karidesle doldurulmuş kalamar ve Şabu-Şabu adı verilen Çin fondüsü mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında.

1950’li yıllarda Formozalı Celalettin Wang Zin Shan adlı Müslüman Çin dilleri profesörü İstanbul Edebiyat Fakültesinde bir Çin Filolojisi bölümü kurmak üzere ailesiyle birlikte İstanbul’a gelir, kısa süre sonra bir kalp krizi sonucu vefat eder. Geride Fatma Wang ve sekiz! çocuğu kalmış, ailenin yükü dul eşin omuzlarına yüklenmiştir. Bayan Wang ülkesine dönmeyip 1957 yılında Taksim, Talimhane’de İstanbul’un ilk Çin lokantasını kurar. Kendisi kasaya geçer, mutfaktaki Çinli aşçılar ise sık sık değişir. Yakar Çakar adlı Anadolulu bir genç de restoranın demirbaş garsonu olur. Çin Lokantası, bir dönem yeni lezzetleri keşfetmek isteyen üniversite gençliği ve aydınların buluşma yeriydi. Altısı kız, ikisi erkek, bütün çocuklar iyi eğitim gördüler. Kimi evlenip yurt dışına gitti, kimi Türkiye’de kaldı ama çocukların en büyüğü İsa annesinin yükünü üstlendi, restoranı o yönetmeye başladı. 2000’li yılların başlarına gelindiğinde ise Çin Lokantası misyonunu tamamlamış olarak, değişen Taksim’de daha fazla varlığını sürdüremedi, kapandı…” Bu bilgileri uzun bir aradan sonra 2007 yılında ailenin büyük oğlu İsa Wang, Anadolu yakasında, Feneryolu’nda Mai-Ling adlı Çin lokantasını açtığı zaman yazmıştım. Ailenin ikinci oğlu Kurban Wang’ın da İstinye Poligon’da kendi soyadını verdiği bir Çin lokantası açtığını öğrenince hafta içi bir öğlen, tek başıma buraya gittim.

PORSİYON ÜÇ KİŞİYE YETECEK KADARDI
Bugün İstanbul’da Uzakdoğu mutfağından örnekler sunan 173 restoran ve büfe var. Mönülerine bakarak bunlar arasında ayrım yapmak zor. Ancak yemeklerin lezzeti ve mekanın kalitesi size fikir verebiliyor. Wang Restaurant, iki katlı, Çin usulü döşenmiş, aydınlık ve ferah bir villa. Pekin usulü yemek yapan Çinli aşçının bazı spesiyaliteleri ‘Özel Yemekler’ başlığı altında toplanmış. Bunlardan bazılarını sizlere sunmak istiyorum. Örneğin kızgın çömlekte servis edilen soğan yatağında sote et; siyah Çin mantarlı dana eti; özel soslarında dinlendirildikten sonra kızartılmış levrek; karidesle doldurulmuş kalamar, Şabu-Şabu adlı Çin fondüsü. Özel yemekleri en az iki gün önceden sipariş vermeniz gerekiyor. İnsanlar bu yemeklerin varlığını nereden öğrenip de önceden sipariş verecekler, anlayamadım. Özel yemekleri ısmarlayamadığım için, yiyeceklerimi yıllarca Almanya’da çalışmış, işinin erbabı şef garsonun yardımıyla seçtim. Yediğim acılı ekşili çorba, buharda Çin mantısı ve ateşte servis edilen sebzeli et sote ve sebzeli yumurtalı pilavının hepsi çok başarılıydı. Porsiyonlar 3 kişiye yetecek büyüklükte olduğundan, tatlılara rağbet etmeyip, yemeği Çin çayıyla noktaladım. Ödediğim hesap 60 liraydı. Wang, İstanbul’un en iyi Çin lokantalarından. Sakin bir ortamda iyi Çin yemeği yemek isteyenlere öneririm..

DENİZ ERBİL

Kaynak: Sabah Gazetesi

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!