Mehmet Demir, İstanbul’un tanınmış lokantacıları arasında olmayabilir, ama en kurnazlarından biri olduğu malum. İş planı mükemmel: müşterileri 13 yıldır aynı saatte ayağına geliyor, sandviçleri için sıraya diziliyor. Tekerlekli bir tezgahın sabit masrafları ne kadar olabilir ki zaten? ‘Müessese’nin çalışanları da belli: Mehmet Bey ve eşi Sehel Hanım. Sehel Hanım, paketleme ve kasadan sorumlu, Mehmet Bey de sandviçlerden.

Tezgahlar çeşit çeşit
El arabaları, İstanbul sokaklarının demirbaşı. Mevsimine, hatta günün saatlerine göre değişiyor camekanların içindekiler: tavuklu pilav mı istersiniz, köfte mi? Bizim en sevdiklerimizden biri, ilkbaharın sonlarına doğru Galata Meydanı’nda belirip, yaz bitmeden kaybolan salatalıkçı. Mehmet Bey’in kahvaltı arabası da 13 yıldır İstiklal Caddesi’yle Deva Çıkmazı’nın kesiştiği o bereketli köşede sabah 6:30’da çıkıyor piyasaya. Saat 7:30-8 civarında uzun bir sıra oluyor tezgahın önünde. 10’a doğru da esnafı doyurmak için İstiklal’den Deva Çıkmazı’na doğrultuyor arabasını.

Üç tekerlekli ahşap arabanın üst rafında fırından yeni çıkmış kepekli ve beyaz undan ekmekler, alt rafta ise bir yığın kahvaltı malzemesi dizili: beyaz peynir, dil peyniri, zeytin, söğüş domates, salatalık, yeşil biber, maydanoz, dereotu, nane, haşlanmış yumurta, tavuk jambon… Mehmet Bey, çoğu müşterisinin ne istediğini sormuyor bile. “13 yıldır her sabah gelenler var. Damak tatlarını ezberledik artık. 15 çeşit kahvaltılık satıyorum ama müşterimin yüzde 90’ı her sabah aynı şeyi yer” diyor. Peki neden köşedeki büfeden değil de ondan alıyorlar kahvaltılarını? “Çünkü evime sokmayacağım malzemeyi tezgahımda da satmıyorum” diyor. “Beyaz peynirin en kalitelisini alıyorum, dil peynirim Kütahya’dan, ekmekler her sabah fırından, domatesim, maydanozum, nanem her gün taptaze, dipdiri.”

Deva Çıkmazı’ndaki kahvaltı keyfinin tek eksiğiyse çay. “Vallahi öyle bir vaktimiz olmuyor” diyor Mehmet Bey. Boşuna demiyoruz, bu kahvaltı arabası almış başını gidiyor.

Adres: İstiklal Caddesi ve Deva Çıkmazı’nın köşesi (Salad Station’ın karşısı) Beyoğlu
Saatler: 6.30-10.30

Ansel Mullins – Yigal Schleifer

Kaynak: Radikal Gazetesi