FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Gerçek döner lezzeti arayanlara

Bir dönem seyyar tezgahında sokakta döner satan Ali Özcan’ın şimdilerde dört katlı yeni mekanında aynı anda yüzlerce kişiyi doyuracağını kim tahmin edebilirdi? Çalışkan, işini iyi yapan, aslen Malatyalı Ali Usta’nın başarısı gerçekten övgüye değer. Dahası Ümraniye’de de şube açmış. Maltepe Cevizli’deki mekandayız. İçerisi pırıl pırıl, duvarda kalite belgeleri. Girişin karşısında tam 6 adet döner tezgahı, her birinin ustası, tabakçısı ayrı. Topçu bataryası gibi, habire döner kesiliyor. Paket servisi de bir an boş kalmıyor. Çifte tandır fırınında pişen lavaşın nefis tadını da unutmayalım. Personel çok şık.
Masama oturdum. Havuç, kırmızı lahana ve kıvırcık karışık salatamız ikram. Üzerine lavaş örtülmüş yaprak dönerim geldi. Mükemmel! Kesmedi, yarım daha söyledim. Bandırma ve Çorlu’dan gelen dana etinin sinirleri alındıktan sonra az yağlı kuzu döşü ile harmanlandığı dönerin lezzetine diyecek yok. Bu güzel dönerin sırrı kaliteli et, sıfır sinir, sıfır kuyruk yağı, sıfır kıyma, dahası pişirme becerisi. Porsiyonu da 12 TL, çok makul yani. Listede çorbanın dışında sadece döner var:

Normal, pilav üstü, iskender, tombik içinde, yarım ekmek veya dürüm. Nasıl arzu ederseniz öyle geliyor. Meraklısı yanına köpüklü ayrandan da ister. Tatlı olarak kadayıf, sütlaç ve künefe… Şef Sadık Aksoy yönetiminde güler yüzlü servis hiç aksamıyor. Yerini bulmak zor değil, Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Maltepe Carrefour’a çok yakın. Sorun hemen gösterirler. Bir uğrayın ve işine titiz Ali Usta’nın 1979’da Maltepe’de ilk açtığı küçücük dönerciden bugünlere gelişinin tesadüf olmadığını görün. Dönerci Ali Usta adres: Tugay Yolu Zuhal Cad. No: 59 Cevizli Maltepe Tel: 0216 444 12 54

Happily Ever After
Yıllar önce üniversitede öğrencim olan Taner Kucuroğlu’nun güzel ve zarif eşi Ayşe ile beş çocuklu bir aile kurup, Bebek’in orta yerindeki bu şirin mekanı birlikte işletmelerine tanık olmak ne hoş. Boğaz’a sıfır salonu, cadde tarafında ısıtmalı çifte terasıyla burada mutlu bir ailenin huzuru var. Salt restaurant sıkıcılığı yerine, rahat bir ortam; cafe, bar, brasserie, pastane ve lokanta hepsi bir arada. Söz gelimi, kendi imalatları ekşi mayalı ekmeklerini, kurabiyelerini, pastalarını dışarıya da satıyorlar.

Dileyen sabahları kahvaltıya geliyor, dileyen akşamları açık hava barında sosyalleşiyor, dileyen günün her saatinde köşesinde kahvesini ya da birasını yudumluyor, benim gibi yemek vakti gelenler önlerindeki listeyi inceliyor. Soğan çorbasıyla başlıyorum, hiç fena değil. Ara sıcak niyetine pastırmalı, pestilli sigara böreklerini deniyorum. Lezzeti hoş. Konyaklı tavuk ciğeri ezmesi mükemmel! Kalamar dolması utandırmıyor. Ardından ahtapot ızgara ve steak tartar. İkisi de güzel. Balıkseverler için de ızgara levrek. Şaraplarda kalite/fiyat dengesi yerinde, şişesi 60-90 TL. Söz gelimi, Tekirdağ Barbare‘nin bardağı 9 TL. Günün her saatinde keyifli, hoş bir ortam, Bebek semtine rağmen uçmayan fiyatlar. Daha ne olsun? Ayşe ve Taner Kucuroğlu’nu kutluyorum, yine geleceğim! Cevdetpaşa Cad. No: 24 Bebek-İstanbul Tel: 0212 263 41 38

Laleli’nin keskin kırmızı üzüm sirkesi
Düzen Laboratuvarları’nın sahibi Dr. Yahya Laleli ve biyolog oğlu Mehmet Laleli’nin atıldıkları zeytinyağı sektöründe de ön plana çıktığına, ürünleriyle yurt içi ve dışında çeşitli ödüller topladığına tanığız. Laleli yağları dışında seçeneklerini artırmayı sürdürüyor: Kırmızı biber, kekik, mandalina, bergamut ya da sumak çeşnili zeytinyağları gibi. Bu arada sofralık zeytinciliğe de başladılar. Ama siyah salamura zeytininin hem rengini soluk hem de tadını tuzlu buldum. Lakin katkısız bir kırmızı üzüm sirkesi var ki bayıldım. Bu sirkenin sırrı Bozcaada üzümlerinden üretilmiş kırmızı şarabın doğal fermantasyonu ile üretilmesinde. Hem keskin hem de salata dışında sos malzemesi olarak kullanıma çok uygun. Nefis bir lezzet!

Artun Ünsal

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!