Sakıpağa Yoğurt’a ait lokanta Sütevi, Menemen’de ama en iyi Akhisar köftesi de onlarda. İzmir-Çanakkale karayolunda, Menemen’den sonra dokuz kilometre yol alınca, yol üzerinde Sütevi ismini taşıyan bir lokanta var. Akhisarlılar alınmasın, hele hele ismini verdiği yeni yeni lokantalarda Akhisar köftesi ile ilgisi olmayan köfteler satan Ramiz kardeşler hiç alınmasın, en lezzetli Akhisar köftesini Sütevi’nde yedim. Sütevi Sakıpağa’nın lokantası. Ama bu Sakıpağa’nın bizim rahmetli Sakıp Sabancı ile hiç ilgisi yok. 1923 Mübadelesi’nde Selanik’ten İzmir’e göç eden “Yoğurtçu Sakıp Ağa”…

Şimdilerde onun namını torunları Selahattin, Seracettin ve Sabahattin Sakıpağa ile torunlarının çocukları sürdürüyor.Sakıpağa yoğurtları gerçek “doğal yoğurttur”. Kaynatılarak suyu uçurulan, proteini yüksek yoğurttur. Buldukça Sakıpağa yoğurdu alırım. Karım ile İzmir’e gittiğimizde Milliyet’in Ege Bölgesi Temsilcisi Bülent Zarif’den rica ettim. Bizi yoğurt yapılan tesislere gönderdi.

Nasıl yapılacağını köfteci değil, kasap biliyor
Yoğurthaneyi başka yazıda anlatırım. Bugün Sütevi’nde yediğim İnegöl köftesi konusunda bilgi vereyim…Efendim; Sakıpağalar Sütevi’ni açtıklarında, mönüye koydukları İnegöl köftesini yapması için İnegöl’den köfte ustası getirmişler. Bir, iki, üç… Ustalar köftenin lezzetini bir türlü tutturamıyor. Sonra keşfetmişler ki, İnegöl köftesinin reçetesini İnegöl’deki kasaplar biliyor. Köftenin etini kasap seçiyor, karışımını kasap yapıyor. Ustaya sadece kömür ateşinde kurutmadan pişirmek kalıyor.

İşte bu keşiften sonra Akhisar’da Kasap Sinan Solmaz ile anlaşmışlar. Sinan Solmaz köfteleri Akhisar’da hazırlıyor, Akhisarlı köfte ustası Cemal Çiftçi köfteleri kızartıyor. Köfte ile verilen ekmek de Akhisar’dan. Domates ve biber ise Muradiye’den. Köftenin yanına konulan kaymaklı yoğurt tabii ki Sakıpağa’dan (Az köfte 4 TL, porsiyonu 8 TL)… Yanında patates tava (3,5 TL), cacık (3,60 TL) ve piyaz (3,80 TL.) Sütevi’nin önünde geniş bir otopark ve yemyeşil bir bahçe, bahçede de bir kahve var. Yoldan gelip geçenler için.. İzmir’den köfte, sütlü tatlı yemek için gelenler oluyormuş.

Mönüde neler var?:İmkanım olsa Sütevi’ne sadece köfte yemeğe giderim ama daha başka yemek çeşitleri de var. Çorbaları 4,50 TL, tereyağlı mantıları 7,70 TL, ızgara piliç şişleri 7.70 TL.Tabii ki bolca sütlü tatlı çeşitleri var. Sakızlı muhallebi, fırın sütlaç, kazandibi 4 TL.Gerçek meyve suları, kivi, havuç, elma, portakal suyu 4 TL.Gün boyu kahvaltı da veriyorlar. Sahanda yumurta, mangalda sucuk, tost yapıyorlar.

Milliyet Cumartesi / Ali Rıza Kardüz