Gurmelerden
Posted in

Doğa içinde bir lezzet durağı: Delicious

Posted in

İstanbul- Kemerburgaz’da oturan arkadaşlarımdan biliyorum. Burada doğası gereği kentin içinde adeta bir köy hayatı yaşanıyor…Aynı zamanda Kemerburgaz?da müthiş bir mahalle hayatı var. Sinasos Çarşısı’ndaki Delicious Cafe Kemerburgaz için anlattıklarımı açıklamak için en doğru yer. Delicious Kemerburgaz’da yaşayanların mahalle hayatını sürdürdüğü, sık sık bir araya geldiği bir mekan. Sahipleri Rakel Gülnihal ve Beti Ruso burada birbirinden lezzetli yemekler sunuyorlar. Ortamı o kadar sıcak, o kadar samimi ki Elif Şafak “Aşk” adlı kitabını burada yazmış. Delicious‘a gittiğim gün de karşılaştığım manzara pek farklı değildi. Masalarda oturanlar birbirini tanıyor, herkes kendi evinde gibi Delicious’ta sohbet ediyordu…

Mis gibi kokular geliyor
Delicious’tan içeri girer girmez mermer tezgahtaki kekler, kişler, kurabiyeler çok şık duruyordu. Delicious’un lezzetli yemeklerinin kokusunu içime çektim. Muffin çeşitlerinden meyveli crumble’a, elmalı tart tatin’den biscotti’ye kadar beni dünya mutfaklarında pişen lezzetli tatlılara götürdü. Gelenleri güleryüzle karşılayan Beti Ruso ve Rakel Gülnihal’i kafede herkes tanıyor. Mönüden yemek mi seçilecek, “Beti, Rakel sizce ne yiyeyim?” diye sorabiliyorlar. Rakel ve Beti pek çok Kemerburgazlı’yla arkadaş olmuş. Müşteriler de birbirlerini tanıyorlar. Bakıyorsunuz bir masada oturanlar diğer masadakilerle sohbete dalıyor. İnsanın kahvesini, tatlısını alıp sohbete oturası geliyor.

Arkadaşken ortak oldular
Beti Ruso ve Rakel Gülnihal sabahın erken saatlerinde işlerinin başında oluyorlar. Öğleden sonraya kadar Delicious’ta hem müşterilerle ilgileniyor, hem de restoranın her işine koşturuyorlar. Öğleden sonra ise catering’le ilgileniyorlar. İki genç kadın, bu işte o kadar tutkuyla çalışıyorlar ki, sanki çook eskiden beri restoran işindeler… Aslında Rakel Gülnihal tekstilci. Yemek yapmak, farklı tatlar denemek sadece hobisiymiş.

Ailesinin ve arkadaşlarının teşviğiyle çeşitli kafelere tatlılar hazırlamaya başlamış. Zamanla evdeki fırın yetmez olmuş. Komşuların kapısını çaldığı günler bile yaşanmış. Bir dönem bir tesiste çocuklara konseptli doğum günü organizasyonu ve yemek yapmaya başlamış. Zamanla işi büyütmek istemiş. Eşinin yakın arkadaşının ablası Beti Ruso ise bir dönem takı tasarımı yapıyormuş. Beti Ruso’nun dekoratif gözünü, estetik algısını Kemerburgaz’da bilemeyen yokmuş. İyi anlaşan arkadaşlar kafelerini oturdukları semt Kemerburgaz’da açmaya karar vermişler.

Yemek de var, eve servis de…
Delicious’ta üç farklı konsept var. Biri kafe. Kafede dünya mutfağına ait birçok lezzeti bir arada bulabiliyorsunuz. Delicious’un farkı, yemeklerin yorumunun Delicious’a ait olması. Delicious’ın köy ekmeğinde açık sandviçleri çok seviliyor. Hindili, sebzeli, somonlu ya da karidesli sandviçlerin içinde yok yok. Hindili sandviç ballı humus veya tane kişnişli hardal sos ve füme hindi dilimleriyle, karidesli sandviç ise bluecheese sos, karides dilimleri ve frenk soğanıyla servis ediliyor. Ana yemekte dana kaburgadan bıldırcın dolmaya, şişte köfteden jumbo karides ızgaraya kadar pek çok seçenek var. Makarnalar da birbirinden özenle yapılıyor. Delicious’ın ev yapımı makarnası ve taze somonlu fettuccine’si çok beğeniliyor. Kafenin bir diğer bölümü ise paket servis. Buradaki hazır yemekleri evinize paketletip götürebiliyorsunuz. Sebze çeşitlerinin zengin olduğu Delicious’ta ıspanak kökü, kök sebzeler, zeytinyağlı rezeneyi bulabilirsiniz. Delicious’ta ayrıca birçok peynir çeşidi de var. Dünya peynirlerinden Delicious’ın kendi üretimi tulum peynirine kadar pek çok çeşit müşterilere sunuluyor. Kahvaltı tabaklarıyla meşhur kafenin reçelleri ise herkesin dilinde. Portakal kabukları ve kajun fıstıkla yapılan portakal reçeli, kayısı ve bademli reçel bolca satılanlardan.

Yakında şehir içinde de açılacak
Beti Ruso ve Rakel Gülnihal, Delicious markasıyla catering hizmeti de veriyorlar. Özel kutlamalar, doğum, düğün, sünnet gibi birçok organizasyonun hem yemeğini hem de süslemesini yapıyorlar. Diyelim organizasyonun rengi pembe. Beti ve Rakel Hanım, organizasyonun konseptine göre her detayı düşünüyor; gerekirse tatlıları da organizasyonun rengine uygun yapıyorlar. Diğer catering şirketlerinden en büyük farklarının temiz ve pratik sunumlar olduğunu söylüyolar.

Cateringde mini dürümlerden mini sandviçlere, tatarlardan atıştırmalıklara, tatlılardan fırın etlere kadar birçok seçenek var. Delicious’ın şanı Kemerburgaz’ı aşmış. Çevre semtlerden bile birçok müşterisi var. Hatta artık şehir merkezinde de açılması için talep geliyormuş, onlar da yakında bu talebi karşılayacaklarını söylüyorlar. Kemerburgaz’a gidip farklı bir gün geçirmeniz ve ‘Delicious’ ortamını yaşamanız mümkün ama gidemem diyenlerdenseniz, yeni kafe sizin için fırsat olacak…

Merve Özaytekin

Kaynak: Posta Gazetesi