Pando Kaymakçısı, 1895’ten beri Beşiktaş Çarşısı’ndaki ufacık dükkanında manda sütünden lüle kaymak satıyor. Hayalimizde, Türk usulü kaymak cennette yenilen tek yiyecektir. Beyaz uzun elbiseli melekler, kolesterol değerleri ve kardiyolog uyarılarını artık takmayan mevtalara bulutların üstünde tabak tabak kaymak sunar. Bu cennetlik kaymaktan tatmak isteyen ölümlüler içinse Beşiktaş Çarşısı’nda 1895’ten beri açık, minnacık bir dükkanı tavsiye ediyoruz: Pando Kaymakçısı.

86 yaşındaki Bulgar kökenli Pando Şostakof, dükkanı dedelerinden devralmış. Tarabya’daki Lale Bahçesi, eskiden ailenin mandırasıymış. Manda sütünden yaptıkları kaymağın ünü o günlerden beri müptelalarını bu minik, salaş dükkana çekmiş. Mavi tahta camekanıyla eski mahalle bakkallarını andıran dükkanın mermer tezgahı çatlamış, duvardaki boyalar yer yer dökülmüş. Ama hem mekanın yaşanmışlığı, hem de Beşiktaş Çarşısı’nın sabah saatlerindeki sükuneti, burada kahvaltı keyfine bambaşka bir tat katıyor. Dışarıda iki, içeride de dört beş masası olan mekanda kahvaltı saatinde yer bulursanız şanslısınız.

Kahvaltıda her çeşit omlet, menemen, söğüş gibi seçenekler de mevcut, ama dediğimiz gibi burasının olayı bal-kaymak. Bir tabak bal-kaymak, yanında taze ekmek ve dumanı tüten süt veya çayla 5 TL. Alıp kaçmak isteyenlere lüle kaymağın kilosu da 45 TL.

Ansel Mullins – Yigal Schleifer

Kaynak: Radikal Gazetesi