Yeniköy’de vapur iskelesinin yakınında, deniz üzerindeki Mualla Hanım Yalısı‘nın giriş katındaki Circle isimli kahveyi 11 yıl önce Sevda Kavcı isminde Düzceli bir hanım açtı. Eşi Erkan Kavcı ve kardeşi Bahar Ulcay ile birlikte işletiyordu.

Düzceliler Circle’ı bir süre önce yeni bir işletmeciye devretti. Şimdilerde Circle’ın sorumlusu, daha önceleri uzun yıllar İsviçre’de benzer kahve ve lokantaları işletmiş olan Metin Sarıer.

Circle‘ın özelliği deniz üzerindeki konumu, manzarası, mutfağı ve de servisi. Şimdilerde denizin kıyısında, Boğaz manzaralı çok az lokanta var. Circle‘da elinizi uzatsanız, eliniz suya değecek kadar denize yakın oturuluyor.

Dekoru, masası, örtüleri, iskemlesi doğru dürüst. Servis sorumluları Tuncer Demirtaş ile Emre Demirtaş müşterileri memnun etmek için çırpınıyor. Metin Sarıer devamlı işinin başında. Müşterilerle ilgileniyor, onlara yiyecek içecek konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Mutfakta Konyalı Osman Nazlı var. Circle sabah 9.00’dan itibaren açık. Son yemek siparişi 23.00’te alınıyor. O saatten sonra da Circle açık ama mutfak kapalı. Circle’da iki kişilik sabah kahvaltısı 55 TL. Yumurta çeşitleri, börek, peynir çeşitleri, bal, kaymak, portakal suyu ile zengin bir kahvaltı menüsü var. Gün boyu da yemek dışında çay-kahve içilip pasta yenilebiliyor. Çoluk çocuk da gidilebilir tek başına kafa da dinlenebilir.

Circle’ın denizci usulü midye çorbası, keçi peynirli dana karpaçyo, atıştırma tabağı, Çin böreği, steak sandviç gibi hafif yemekleri, başlangıçları pek lezzetli (1-25 TL dolayında).

Ispanak salatası, köfteli salata, çıtır tavuk salatası, zeytin soslu levrek salatası, somonlu Sezar salatası Circle’a özgü farklı tür salatalar (18-25 TL arasında). Deniz mahsullü risotto, piliçli fettucini, sebzeli pizza yapıyorlar (22-25 TL arasında).

Metin Sarıer ana yemek olarak İstanbul’un en lezzetli “Cafe de Paris”sini yaptıklarını iddia ediyor. Menüdeki farklı yemeklerden çökertme kebabı, sebze yatağında dana paillard, steak Madagaskar, safran soslu dil balığı, karidesli pilav 30-38 TL arasında.

Tatlı olarak bademli ıslak kekleri, tarte tatenleri, frambuazlı, karamelli, çikolatalı cheesecakeleri lezzetli (15 TL). Çay-kahve 6 TL, limonata 8 TL, taze sıkılmış meyve suyu 12 TL.

Circle çoluk çocuk kahvaltı veya yemek için, kadın kadına öğle yemeği için, kadın-erkek baş başa romantik bir gün geçirmek için veya tek başına kafa dinlemek için gidilebilecek bir Yeniköy kahvesi-lokantası.

Ali Rıza Kardüz

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Leave a Reply