En son ne zaman mısır ekmeğini kuymağa banarak yediniz ya da nachos’la margarita keyfi yaptınız? Avrupa’nın en yüksek binası Sapphire içinde Karadeniz, Güneybatı Amerika ve Boşnak mutfaklarına ait lezzetler bir çatı altında toplandı. İstanbul’da yeterince İtalyan ve Uzakdoğu restoranı var. Ama farklı yörelere ait mutfak bulmakta güçlük çekiyorduk. Saba Özbek, Karadeniz, Boşnak yemekleri için Sultanahmet taraflarına gitmek gerekiyordu. Ama ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek binası Sapphire Tower içine açılan farklı mutfaklara ait restoranlar bu açığı kapadı. Çarşının en fazla ilgi çeken restoranları arasında, Karadeniz mutfağından örnekler sunan Vonalı Celal, Güney Batı Amerika mutfağı Moe’s ve Boşnak yemeklerini tadabileceğiniz Sandzak bulunuyor. İşte üç farklı kültüre ait yemekler ve özellikleri…

Sandzak
MUTFAĞI: Boşnak
ÖZELLİĞİ: Mekanın ismi ‘Sandzak’ diye yazılıyor ancak ‘sancak’ diye okunuyor. Pendik’te iki şubesi ve Gebze Center AVM’de bir şubesi daha var. Ama restoranın esas çıkış noktası eski Yugoslavya’ya dayanıyor. 1958 yılında Bosna Hersek’ten göç eden Agoviç ailesi önce Balkan mezeleri satan bir meyhane, ardından ailenin ikinci kuşak temsilcisi Pendik’te bir restoran açıyor. Türk mutfağına çok da uzak olmayan Balkan yemeklerinin temelini hamur işleri oluşturuyor.

NE YEMELİ: Kıymalı ve üzeri sarımsaklı yoğurtla servis edilen Boşnak mantısı mutlaka tadılmalı. Ama bizim bildiğimiz klasik mantıdan farklı olarak Boşnak mantısı daha çok ufak, yuvarlak börekleri andırıyor. Bu yemeğin özelliği, mantının yumuşacık olması ve çiğnemeden ağızda erimesi ki Sandzak bu işi çok iyi beceriyor. Pirşuta, yani isli et de denemeniz gereken lezzetler arasında.
FİYATLAR: Ekmek arası Balkan köftenin, cevapci’in fiyatı 6.50 TL. Porsiyon olarak yanında bulgur pilavı ile servis ediliyor ve fiyatı 9.90 TL’ye yükseliyor. Tel: (0212) 268 80 48

Moe’s
MUTFAĞI: Güneybatı Amerika
ÖZELLİĞİ:
Güneybatı Amerika mutfağı tüm dünyada yeni yükselişe geçen bir mutfak. Tex-Mex yani Meksika ve Teksas mutfağının karışımı olarak biliniyor. Moe’s, 2000 yılında Atlanta’da kurulmuş bir restoran zinciri. Bugün ABD’de 34 eyalette şubesi var. Kanada’daki toplam şube sayısı ise 500’den fazla. Moe’s’ta hızlı ve rahat yemek konsepti uygulanıyor. Ana yemeğinizi seçip içine konacak malzemeleri tek tek siz belirliyorsunuz.

NE YEMELİ: Güneybatı Amerika mutfağının temel yemekleri burada ön plana çıkıyor. Neler mi bunlar? Bir nevi dürümü andıran burrito, nachos, taco, quesadillas ve fajita. Bunların dışında rice bowl (pilav) ve salata seçenekleri de var.
FİYATLAR: Vejetaryen burrito 8.50 TL. Büyük boy isterseniz de 11.50 TL’ye geliyor. Taco’ların fiyatları içine konan malzemeye göre 5.75-8.75 TL arasında değişiyor. Tel: (0212) 268 81 16

Vonalı Celal
MUTFAĞI: Karadeniz
ÖZELLİĞİ:Vonalı Celal 1976 yılında, Ordu’nun eski adı Vona olan Perşembe ilçesinde, kurulmuş bir mekan. Vonalı Celal’in ününe ün katan en önemli özelliği turşuları. Erik, kiraz, karayemiş, kısır, üzüm, mantar hatta yumurta turşuları bile var. Üstelik alışveriş merkezinin içinde bu turşuları satan ayrı bir dükkanları da var. İstanbul’daki ilk şubesini Cankurtaran’da açan mekanın müdavimleri arasında Beyazıt Öztürk, Sertab Erener ve Haluk Bilginer gibi isimler var.

NE YEMELİ: Vonalı Celal’deki tüm ürünler Karadeniz’den getiriliyor. Kurufasulyeyi Hüsrev’in eski aşçısı pişiriyor. Diğer yemekler ise Vonalı Celal’in kızı Emine Teyze’ye emanet. Burada adını daha önce hiç duymadığınız yemekleri tadabilirsiniz. Fındık çorbası mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında. Karadeniz’in imansız peyniri, mısır unu ve Trabzon tereyağı ile yapılan kuymak-mıhlama kahvaltı için ideal. Tirmit mantar kavurma, karalahana, yeşilbiber, kuru soğan, fesleğen, keşkek, iç pilavlı hamsi (hamsi tava), karayemiş kavurma, sakarca kaygana… Yemek çeşitleri oldukça fazla, lezzetler kıvamında. Özellikle tavada mısır ekmeğini kuymakla, sert bir kurabiyeyi andıran bileki ekmeği ise karalahana çorbası ile deneyin derim. Tatlı olaraksa ister Hamsiköy sütlacı ısmarlayın, isterseniz de Laz böreği.

Burcu Aldinç

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave a Reply