Mevsim gözetmeksizin diyet yapanlar var içimizde, biliyoruz. Haksız da sayılmazlar çünkü diyet kelime anlamı olarak bir beslenme biçimidir. Siz hangi diyeti yani nasıl beslenmeyi seçerseniz o şekilde yön verirsiniz ne yiyip ne yemeyeceğinize.

Bir de istisnasız her zaman denk geldiğiniz diyet listeleri vardır. Özellikle mesele kilo vermek olduğunda diyet listesi diye aratıp size en uygun diyet listesini seçmek elinizde. Peki en bilinen ve en çok tercih edilen diyet listeleri hangileridir? Gelin birlikte bakalım.

Dukan diyeti

pierre-dukan-dukan-diyeti

Dukan diyeti, 4 farklı aşamadan oluşan, daha çok protein ağırlıklı bir diyettir. Amacı kilo kaybı sağlarken proteinden yani kaslarınızdan kaybetmemektir. Birazcık zor görünse de düzenli olarak devam ettiğinizde kilo verdirme etkisi de oldukça yüksektir.

Pierre Dukan’ın ortaya koyduğu bu diyetin diyet listesi şöyle:

1. Aşama: Bu aşamada yalnızca protein bazlı yiyecekler tüketilir.

2. Aşama: Bu aşamada bazı günler yalnızca protein bazı günler yalnızca sebze tüketilir. Tabii ki bu sebzeler de yine daha hafif sebzelerdir.

3. Aşama: Bu aşamada protein ve sebze tüketilmeye devam edilirken artık menüye meyveler de eklenir. Ayrıca en keyifli dönem bu dönemdir çünkü aralarda kaçamak yapabilirsiniz ve tüm besinlerden alabilirsiniz. Yine de ne olursa olsun yüksek yağ yüklememek gerekmektedir.

4. Aşama: Neredeyse hayat boyunca uygulanacak bir aşamadır. Artık dilediğinizi yiyebilirsiniz, yalnızca haftanın bir günü yalnızca proteinle beslenerek vücudunuzu tekrar tekrar rahatlatırsınız. Ayrıca asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmak gibi bir kuralı da vardır.

Karatay diyeti

canan-karatay-diyeti-karatay-diyeti

En az Dukan diyeti kadar sansasyonel bir diyettir. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Canan Karatay tarafından geliştirilmiş bir diyettir. Bu diyette amaç her türlü besin grubundan beslenmek ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yönelmektir.

Karbonhidratın karşılandığı alan ekmektir. Bunların yanı sıra Canan Karatay diyeti diğer diyetlere göre rahat denilebilecek kadar geniştir. İçinde pastırmalı yumurta bile var. Öyle diyelim 🙂

Alkali diyeti

alkali-diyeti

Alkali diyetinde amaç insan vücudundaki pH değerini asit yönünden alkali yönüne çevirmektir. Bunun için de pH değerini yükseltecek besinlerden uzaklaşmak gerekir. Alkali diyetinin en bilinen özelliklerinden bir tanesi sabah aç karna içilen elma sirkeli sudur. Günlük diyet listesine göz attığımızda ise şöyle bir programı mevcuttur.

Sabah:
1 kâse az yağlı yoğurt
5, 6 kaşık yulaf ezmezi
3adet ceviz
1 çay kaşığı toz tarçın
3, 4 tane kuru erik

veya

4 adet yumurta beyazı ile pişirilmiş otlu omlet
1 dilim kızarmış çavdar ekmeği
Kahvaltıdan sonra 1 fincan alkali suda hazırlanmış rezene çayı

Ara Öğün:
1 tane armut (kabuklarıyla yenilecek)
İçerisine nane yaprağı koyulmuş maden suyu

Öğle:

1 kâse brokoli çorbası
1-2 dilim kızarmış çavdar ekmeği (bunun yerine haşlanmış esmer pirinç pilavı da yiyebilirsiniz)
Az zeytinyağlı havuç salatası (1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ekleyebilirsiniz)

Ara Öğün:

1 adet yeşil elma ve kivi
1 avuç çiğ badem
1fincan alkali su ile hazırlanmış beyaz çay

Akşam:

1 porsiyon ızgara balık
Buharda pişirilmiş Brüksel-brokoli lahanası
Limonlu ve taze kerevizli roka salatası

İsveç diyeti

isvec-diyeti

İsveç diyeti şimdiye kadar saydığımız diğer diyet türlerinden daha zor bir diyet listesine sahiptir. Bu nedenle en çok vazgeçilen diyetlerden bir tanesi olur kendisi. 2 haftada 7 ya da 20 kilo arasında kilo verdirdiği iddia edilen İsveç diyeti hayat boyunca uygulanabilecek türden değildir. Ara vermek ve daha sonra tekrar başlamak gerekir.

Diyetin ilk gününe göz attığımızda şöyle bir diyet listesiyle karşılaşıyoruz:

1. gün

Sabah: 1 Fincan kahve, 1 Kesme şeker
Öğle: 2 katı yumurta, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 domates
Akşam: 1 biftek(200 gram,) zeytinyağlı ve limonlu yeşil salata

Anlaşılacağı üzere biraz zor bir diyet ve 13 günlük program sonunda en erken 3 ay içinde tekrarlayabiliyorsunuz.

Şeyda Coşkun diyeti

Son zamanların en popüler diyetlerinden bir tanesi olan Şeyda Coşkun diyetinde amaç gün içinde sıvı alımını yükseltmek, tuz ve şeker konusunda ise büyük azaltmalara gitmek. Aynı zamanda 1 saat yürüyüşü de zorunlu tutan Şeyda Coşkun’un diyetine gelin birlikte göz atalım.

1. Gün

Kahvaltı: 1 adet orta büyüklükte elma, yarım tatlı kaşığı tarçın ve 3 yemek kaşığı karabuğday. Menünüzü hazırlamak için karabuğdayları haşlayın ve üzerine elmayı bütün bir halde rendeledikten sonra tarçınınızı ekleyin. Malzemelerinizi karıştırdıktan sonra tüketin.

Öğle: Sabah vermiş olduğumuz tarifin aynısını tüketin.

Ara Öğün: 1 büyük salatalık ve yeşil çay

Akşam: Sabah vermiş olduğumuz tarifin aynısını tüketin.

Ara Öğün: 1 büyük salatalık ve yatmadan önce içmeniz gereken çay (rezene, papatya veya melisa çayı)

6 gün süren bu diyette diğer günler de oldukça etkili bir düzen mevcut.