İşte yaz sıcaklarında buz gibi tat daha. Evinizde de yapabileceğiniz bu kaymaklı dondurma tarifi ile sevdiklerinize sürprizler yapabilirsiniz.

Kaymakli DondurmaMalzemeler:

  • 1 litre taze süt
  • 1 tatlı kaşığı salep
  • 1 tatlı kaşığı buğday nişastası
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 200 gr kaymak

Yapılışı
Salep ve nişastayı bir kaseye alın. Şekerden 2 tatlı kaşığı alıp nişasta ve salep karışımını üstüne döküp karıştırın. Sütten 1 su bardağı ayırıp karışımın üstüne ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırın.

Kalan süt ve şekeri tencereye alıp kaynatın. Kaynayan sütten salepli karışıma bir iki kepçe döküp ılıtın. Ilıyan karışımı kaynayan süte yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Yarım saat kadar ara ara kaşıkla savurarak karıştırarak kaynatın.

Altını kapattıktan sonra kaymağı ilave edin karıştırarak eritin. Oda sıcaklığına gelene kadar ara ara savurarak karıştırmaya devam edin. Oda ısısına geldiğinde üstünü kapatıp derin dondurucuya kaldırın.

Bir saat ara ile derin dondurucudan çıkarıp mikserle çırpın. Mikserle çırpılamayacak kadar sertleştiğinde tahta kaşıkla döverek karıştırmaya devam edin. Dondurma sakızlaşıp sertleştiğinde kaşıkla karıştırılamayacak duruma geldiğinde dondurmanız servise hazırdır.

Not: Tarif www.pastadefteri.com sitesinden, fotoğraf ise tatlidunyasi.net sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply