Malzemeler

 • 75 gr (1 su bardağından 1 parmak az) ceviz
 • 50 gr (3 çorba kaşığı) kuru üzüm
 • 1 çay kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu
 • ¼ çay kaşığı tarçın
 • 200 gr sütlü çikolata (rendelendiğinde/rondoda çekildiğinde 1 su bardağı + 2 çorba kaşığı)

Yapılışı
Kuru üzümleri bir tasa koyun. Tasa üzümlerin seviyesini bir parmak geçene kadar oda sıcaklığında su ekleyin ve üzümleri bir saat kadar suda bekletin. Cevizleri bir bıçak yardımıyla iri iri kıyın.

Daha sonra çikolataları rondoda çekin veya rendeleyin. Bir tencereye sıcak su koyarak üzerine ısıya dayanıklı bir cam kâse oturtun. Kâsenin içine rondoda çektiğiniz çikolatayı koyun. Tencerenin içindeki su seviyesinin cam kâsenin üçte ikisini geçmemesine özen gösterin. Parçalanmış çikolataların kâsedeki seviyesinin de su seviyesi ile aynı olmasına dikkat edin.

Böylece çikolatalar daha kolay eriyecektir. Tencerenizi kısık ateşteki ocağın üzerine koyun. Çikolataları ara ara tahta bir kaşığın yardımıyla ile karıştırın. Bu arada derince bir kaba cevizleri boşaltın. Suda bekletmiş olduğunuz üzümlerin suyunu süzün ve üzümleri güzelce yıkayın. Su ile şişmiş olan üzümleri elinizle biraz sıkın ve çekmiş oldukları suyu akıtın.

Ardından cevizlerin üzerine ekleyin. Rendelenmiş limon kabuğu ile tarçını da karışıma katarak kaşıkla harmanlayın. Son olarak erimiş olan çikolatayı da üzerlerine dökün ve tahta kaşığınızla tüm malzemeleri karıştırın. Tepsinize yağlı kâğıt serin. Bir tatlı kaşığı yardımı ile hazırladığınız karışımı yağlı kâğıt sermiş olduğunuz tepsiye küçük öbekler halinde aktarın. Çikolatalarınızı soğumaya bırakın ve ardından buzdolabında bir saat dinlendirin.

Kaynak: sihirlipastane.com

Leave a Reply

 1. Çikolatalı Tatlı Tarifleri - Gurme Rehberi

  […] Cevizli Çikolata […]

 2. Yılbaşı Tatlıları - Gurmerehberi.com

  […] Çikolata ile açıp çikolata ile kapatmalık, afiyetlik ve keyiflik çıtırlar. Cevizli çikolata tarifi. […]