Mercimeği yemeklik doğranmış soğanla birlikte sıvı yağda sote edin. Tuz ve karabiber ilave edip soğumaya bırakın.

Bu arada hamuru hazırlayın. Bunun için sıvı yağı, ılık su ve kabartma tozuyla karıştırın. Azar azar un ilave edin. Yumuşak bir hamur yapın. 15 dk dinlendirin. Küçük bezeler koparın. Oklavayla tepsi büyüklüğünde açın.

Eritilmiş margarinle haşhaşı karıştırın. Yufkaya sürün. Yufkayı enine 4 parmak kalınlığında kesin. Kesilen parçaları kıvırıp, buzdolabına alın. 10 dk. bekletin.

Dolaptan çıkardığınız yufkaları merdane ile tekrar açın. 15 cm’lik kareler halinde kesin. Ortalarına mercimekli içten koyun. Ek yerleri tepsiye gelecek şekilde boylamasına ikiye katlayın. Yumurta sarısını çırpın. Yufkaların üstüne sürün. Haşhaş serpin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana dek pişirin.

Aşçının Notu: Haşhaşın ayrı bir lezzet kattığı tosun böreği, bayramlarda Kütahya’‘da misafirlere ikram edilir. “Tosun Böreği” adı da verilir.

Leave a Reply

  1. Nuray

    Selam hamurun kalınlığı? tepsinin ölçüsü? 15 cm. çapıda tepsiler var 40 cm. çapında tepsiler var, çap büyüdükçe hamur incelebilir bütün bunları bilmeden nasıl karar verebiliriz. Ayrıca kare tepsiler, dikdörtgen olanlarıda var. Bilgi verebilirseniz sevinirim.