Fransız mutfağından bir lezzet olan pate, geleneksel olarak kaz ciğeri ile hazırlanan (Buna “foie gras” denir.) ve ana yemek yanında garnitür olarak sunulan bir yiyecektir. Tavuk ciğeri ile hazırlayabileceğiniz tarifi şöyle.

Tavuk Cigeri PateMalzemeler

  • 400 gr. tavuk ciğeri
  • 200 gr. tereyağı
  • 1 büyük soğan
  • 1 büyük diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı brandy veya konyak
  • Tuz ve karabiber

Hazırlanışı
Tereyağının yarısını büyük bir sos tavasında eritin. Sonra ince doğranmış soğanları ekleyerek, renk almadan pişirin. Soğanlar piştikten sonra, ince kıyılmış sarımsağı ekleyip yaklaşık 1-2 dakika daha pişirin.

Ciğerleri temizleyin, rengi değişik ve gözünüze iyi gözükmeyen parçalarını kullanmamaya dikkat edin. Suyun altında yıkayıp, peçeteyle iyice kurulayın. Ciğerleri, soğanları pişirdiğiniz tavaya ekleyip, dışı renk alana kadar orta-iyi ateşte pişirin.

Pişirmenin son aşaması olarak bir kaşık brandy veya konyağı tavaya ekleyin. Alkolün meydana getireceği alevden dolayı, yanınızda ateşi kapatabilmek için büyük bir tencere kapağı bulundurun ve bu işlemi yaparken kendinizi güvenlik açısından tavadan biraz uzak tutmaya çalışın. Alev söndüğünde tuz ve biber ekleyip karıştırın. Soğumaya bırakın.

Ciğer ve soğan karışımını mikserde kalan tereyağı ile birlikte karıştırın. Hazır olduktan sonra kullanmak istediğiniz kaba doldurun. Tavuk ciğer pateyi buzdolabında 3-4 gün tutabilirsiniz. Fazla beklemeden tüketilmelidir. Afiyet olsun

Not: Tarif ve fotoğraf www.elele.com.tr sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply

  1. Alpaslan IŞIK

    Pate ile Fois gras’nın ilgisi yoktur ! Foie Gras kaz ciğeridir.Kazciğerli pate yapılabilir tabiama ikisi aynı şey değildir.