Kokoreç en ünlü sakatat lezzetlerinin başında geliyor. Balkanlardan Anadolu’ya oldukça geniş bir coğrafyada yaygın bir lezzettir. Kelime kökeni Rumca’dan gelen kokoreç, hem Türkiye’de hem Yunanistan’da sevilerek tüketilir.

Zaman zaman sağlık ve hijyen konusunda tartışmaları da gündeme getiren (AB’nin Yunanistan’a uygulamak istediği ama başaramadığı kokoreç yasağı gibi) kokoreçi ülkemizin birçok yerinde fast food olarak sunan büfe ve restoran mevcut. Dışarda satılanı değil, evde kendiniz yapmayı tercih ederseniz, işte tarifi…

Kokorec TarifiMalzemeler

  • 1 adet hazır kuzu bağırsağı sarması (Sakatatçılarda bulabilirsiniz)
  • Çeyrek su bardağı rafine yağ
  • Domates, sivri biber (İsteğe göre)
  • Tuz ve baharatlar (Kimyon, kekik, kırmızı pul biber)

Yapılışı
Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara ait olabilmekle birlikte lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih edilir. Öncelikle bağırsaklar içten ve dıştan temizlenir. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılır. Uzunca bir şişe bumbarlar geçirilerek başlanır. Daha sonra ince bağırsaklar şişin etrafına defalarca dolanır. Ara ara ince yağ tabakaları yerleştirilir.

Şişler genellikle kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra kesit kesit alınarak, bol baharatlanır. (İsteğe bağlı olarak) iki bıçak yardımıyla kuşbaşı büyüklüğünde doğranır. En çok tercih edilen baharatlar, kimyon, kekik ve acı kırmızı pul biberdir.

Önce fırınınızı orta sıcaklığa (180 C) getirip ısıtınız. Döner fırın tertibatının şişine kuzu bağırsağını takıp çalıştırınız. 40-50 dakika, her tarafı nar gibi olana kadar kızartınız. Kokoreci bir kesme tahtasına çıkarıp, keskin bir bıçakla 1 cm kalınlığında dilimleyiniz.

Izgara yakıp ısıtınız. Kokoreç dilimlerini ızgaraya koyup 2-3 dakika, her iki yanlarını yeniden ızgara ederek pişirdikten sonra yanında ızgara edilmiş domates ve sivri biberle servis ediniz. Afiyet olsun…

Not: Tarif pembemekan.com sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply

  1. bahtiyar baysan

    Kokoreç güzel,işciliği zor.

  2. karan

    bu dilim şeklinde pişirilirken dilimler dağılmıyor mu acaba? Ben pişirmeyi denedim ama dilimler yağı eridikçe dağıldı.Dağılmadan nasıl pişirebilirim acaba?