Ön hazırlık olarak patlıcanı hareli soyun. Uzunlamasına dörde bölüp, çekirdekli kısımlarını alın. İri küpler halinde doğrayın. Tuzlu suya yatırıp, üzerine bir kapak bastırarak bekletin. Soğanı ayıklayıp, kuşbaşı doğrayın. Domatesleri, kabuklarını soyup çekirdeklerini temizledikten sonra, iri zar biçimi doğrayın. Maydanozu yıkayıp, iyice kuruladıktan sonra, dal dal ayırın. Patlıcanları tuzlu suda en az 1/2 saat bekletin. Bu sürenin sonunda, tencereden hafifçe sıkarak alın. Kurulayın.

Yağın yarısını orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca patlıcanları koyup, sık sık karıştırarak, 5-6 dakika, patlıcanlar iyice kızarıncaya kadar pişirin. Patlıcanları tencereden alıp, kağıt peçete üzerinde bir kenarda bekletin.

Kalan 30 gram yağı bir başka orta boy tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca kuşbaşı doğranmış kuzu etini ilave edin. Ateşi açın. Etleri bir kevgirle ara sıra karıştırarak, 5-6 dakika, pembeleşinceye kadar sote edin.

Soğanı tenceredeki etlere ilave edin. Yine ara sıra karıştırarak, birkaç dakika daha pişirin. Domatesi ilave edin. Ara sıra karıştırmaya devam ederek, birkaç dakika daha pişirin. Tuz ve biberini serpin. Karıştırın. Suyunu sıcak olarak ilave edin.

Ateşi kısın. Tencerenin kapağını sıkıca örtün. Kebabı, ağır ateşte, yaklaşık 30 dakika, etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu süre içinde, ara sıra tencerenin kapağını açıp, etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Gerekirse pişirme süresini uzatın. Tencereyi ateşten almadan 20 dakika önce, kızarmış patlıcanları ilave edin.

Leave a Reply

  1. Beykoz Kebabı

    […] tür patlıcan kebabı olan Beykoz kebabı, İstanbul mutfağının etli yemeklerinden biridir. Kuzu eti tercih […]