Malzemeler:
1 kg siyah zeytin için:

 • 4-5 yemek kaşığı veya 1 fincan dolusu tuz (Bu tuz iri bulgur büyüklüğünde veya ince olabilir ve piyasada salamura turşu-zeytin için satılır).
 • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • istenirse hem zeytine aroma vermek hem de zeytinin bozulmasını önlemek için 3-4 çay kaşığı sirke

10 kilogram zeytin için ise:

 • 3-4 su bardağı tuz,
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 fincan sirke.

Yapılışı
Bu şekilde hazırlanan zeytinin içine konulduğu bidon teneke 3-4 günde bir sağa sola çevrilerek zeytin ile tuzun teması sağlanır. Bu şekilde zeytin acı suyunu dışarı verir ve bidon içinde az miktarda salamura oluşur. Bidonu ve tenekeyi çevirme işlemleri sonucunda bu salamura, hem zeytini korur, hem de tatlanmasını sağlar.

Bidonda zeytin yapmak kolaydır, oluşan gaz kapaklardan kolayca dışarı çıkartılır. Ama teneke kullanıldığında oluşan bu gaz tenekede bir şişme meydana getirir. Bu şişliği almak için teneke kapağı ara sıra açılmalıdır. Açma esnasında kapak içte oluşan gazın basıncıyla fırlayabilir. Buna dikkat etmek gerekir. Zeytinlerin tatlanması, çeşide ve olgunluğa bağlı olarak değişmekle birlikte 1 buçuk-4 ay içinde gerçekleşir. Tatlanan zeytinler bidon veya teneke içinde bitinceye kadar tutulabilir. Ancak bu süre içinde bidonun aynı şekilde sağa sola çevirme işlemi devam ettirilmelidir. Yemek için bir miktar zeytini çıkardıktan sonra bile geri kalanın bidon içindeki salamura ile temasının sağlanması için bidon sağa sola sallanmalıdır. Eğer bu işlem yapılmazsa, zeytini almak için kapağı açtığımızda hava ile temas eden üst yüzeydeki zeytinlerde küflenme problemi ile karşılaşabiliriz.

Kaynak: İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Yayınları

Leave a Reply

 1. Kelek Turşusu

  […] üzerini tamamen örtecek şekilde, %10 tuzlu salamura koyun. İsterseniz, salamuraya %10 oranında sirke […]

 2. Metin Egeli

  Bu tarzda yapılan zeytini tuzdan yiyemezsiniz. Piyasada yapılan en büyük yanlış ta bence budur.