New York yoğurdu yeniden keşfederken şefler de yeni kullanımlar keşfediyor. Geçen yıl Food & Wine dergisi tarafından yılın en iyi yeni şefi seçilen Dan Kluger fırında pişirdiği pancar çeşitlerini süzme yoğurt ile eşleştirmiş.

Yogurtlu PancarKluger’in şefi olduğu ABC Kitchen’da en sevdiğimiz yemeklerden biri yoğurtlu pancar oldu. Aynı tarifi Başkan Obama için hazırladığı özel yemekte de sundu mu bilemeyiz ama benim yoğurt konuşmasındaki yemeklerden biri de yoğurtlu pancardı ve en sevilen lezzetlerden biri oldu. Kim bilir belki Chobani de yakında piyasaya pancarlı yoğurt çıkarır!

  • 4 adet orta boy pancar,
  • 2 kase yoğurt,
  • 1 diş sarımsak,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • süslemek için dereotu

Pancarı alüminyum kâğıdına sarıp fırında 50 dakika kadar pişirin. Fırın yerine kabuğuyla haşlayarak da pişirebilirsiniz. Pancar yumuşamış ama hafif diriliğini koruyor kalmalıdır. Soğuyunca kabuklarını soyun. Pişmiş pancarın kabuğu hemen kolayca sıyrılacaktır. Pancarları kalınca rendeleyin. Sarımsağı tuzla havanda dövün ve yoğurtla karıştırın. Rendelenmiş pancarı ekleyin ve iyice karıştırın. Servis tabağına alın ve ince doğranmış dereotu ile süsleyin.

AYLİN ÖNEY TAN
www.cumhuriyet.com.tr

(Editör notu:  Aylin Öney Tan‘a Cumhuriyet Dergi‘de yayınlanan tarifini GurmeRehberi.com ile paylaştığı için teşekkür ederiz.)

Fotoğraf www.oktayustam.com’ dan alınmıştır

Leave a Reply