Bu tarif 1844 yılında yayımlanmış. Özge Samancı 19. Yüzyıl Osmanlı Mutfağı kitabında tarifi ölçülendirmiş ama ben özgün tarifi de koymadan edemedim. Özgün tarifte fındık kullanılmış, bizim önerimiz ise ceviz ile ama siz badem de deneyebilirsiniz.

Tariki: Kırılmış findığı bir toprak tava içine koyup ateşte iç kabuğunu çıkaralar. Ba’dehu havanda bir iyice dövüp ezildikte birkaç diş sarımsak ve tuz koyup tekrar hall edeler ve bir parça has ekmek içini suda gereği gibi ıslatıp onu dahi içine kodukta yine tekrar dakk edip gereği gibi inceldikte bir miktar sirke veya limonu bir miktar su ile sulandıralar. Ba’dehu hıyarı ince tekerlek gibi kesip bir kâse içinde tuz ile iyice karıştırıp sonra mamul taratoru üzerine dökeler ve bir miktar-ı vâfi zeyt yağı koyup tenavül buyuralar. Fındığın iç kabuğu çıkarılmasa da olur ama çıkarılsa daha ala olacağı bedîhîdir. Hıyar bulunmaz ise semizotunu yaprak yaprak ayırıp hıyar mahalline vaz’ oluna. Karnıbahar veya ıspanak kökünü suda iyice haşlayıp âdeta yapılmış taratoru üzerine vaz’ edilse yine zeyt yağı dahi konulsa pek latîf tarator olur.Melceü’t-Tabbahîn (1844)

Salatası için:

  • 2 adet (yaklaşık 200 gr.) salatalık,
  • ½ çay kaşığı tuz

Ceviz taratoru için:

  • 50 gr. çekilmiş ceviz içi,
  • 1 dilim (20 gr) ekmek (ufalanmış),
  • 2 diş sarımsak, ezilmiş,
  • 1 ½ çorba kaşığı (20 ml) limon suyu,
  • 2 ½ çorba kaşığı (30-40 ml) su,
  • 1 çorba kaşığı (15 ml) zeytinyağı.

Salatalığı soyun ve ince dilimleyin, bir kâseye koyun ve tuzla karıştırarak bekletin. Cevizleri, ekmeği, sarmısağı, limon suyunu, suyu ve tuzu mutfak robotuna koyun ve malzemeleri hamur olana dek karıştırın. Robotu çalıştırırken zeytinyağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Taratoru salatalık ile karıştırın ve servis yapın. Taratoru yaparken ceviz yerine fındık, tatlı badem veya dolmalık fıstık da kullanabilirsiniz. Bu tarator ızgara balık, midye tava yanına da çok yakışır, salatalık yerine semizotu veya haşlanmış ıspanak ile de karıştırılabilir.

AYLİN ÖNEY TAN
www.cumhuriyet.com.tr

(Editör notu: Sevgili Aylin Öney Tan‘a Cumhuriyet Dergi‘de yayınlanan yazısı ve tarifini GurmeRehberi.com ile paylaştığı için teşekkür ederiz.)

Leave a Reply