Malzemeler

  • 1 bağ deniz börülcesi
  • Yarım limon suyu
  • 1-2 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı
Deniz börülcesi özellikle Ege bölgesinde sevilen bir meze ve salata sebzesidir. Hazırlamak için önce bağ halinde satılan deniz börülcelerinin çamurlu olan kök kısımlarını kesip atın. Kalanları iyice yıkayın. Tencereye kaynamış su koyup, börülceleri içine ekleyin. 10-15 dakika kadar, börülceler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Çok fazla haşlamamaya dikkat edin; biraz diri kalmaları daha iyi olacaktır. Haşladıktan sonra, hem soğumaları için, hem de yeşil renklerini kaybetmemeleri için çok soğuk sudan geçirin.

Börülcelerin içinde çok sert dalları olduğundan, bitkiyi yemek için bu dallardan ayırmamız gerekmekte. Sert kısımlarından tutarak, yeşil kısımlarını sert dal kısımlarından ayırın. Zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsakla yaptığınız sosu üzerine gezdirin. Afiyet olsun.

Kaynak: Hafiftarif.com

Not: Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından bir bitki türü olup, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitki. Türkiye’de en çok Muğla Gökova’da yetişir, Tuz Gölü ve çevresi, Aksaray, Ereğli, Burdur ile Tarsus kıyılarında da rastlanır. Tuzlu, ekşi ama lezzetli bir bitki olarak biliniyor. İyotlu topraklarda yetiştiğinden, guatr hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Leave a Reply

  1. İçki mezeleri

    […] börülcesi Meyhanelere göre son yılların en popüler mezesi deniz börülcesi. Özellikle hazım kolaylaştırdığı için alkol kullananlar için birebir. Deniz börülcesinin […]

  2. Yaz günlerinde serinleten Anadolu lezzetleri

    […] Deniz fasulyesi salatası Ege’nin kendine özgü otlarından deniz fasulyesinin salatası da nefis yaz yiyeceklerinden biri. Hemen tarifini verelim: Bir demet deniz fasulyesini yıkayıp köklerini kesin, 10 dakika haşlayın ve süzün. Bir domatesi doğrayıp fasulyelere katın. Zeytinyağı, limon ve sarımsaklı sosunu döküp servis edin. […]