Her mevsim yenilebilen, eşsiz bir lezzete sahip bir balıktır kalkan. Karadeniz’in bu özel balığı tavada da ayrı bir güzeldir.

Kalkan BaligiMalzemeler

 • Yaklaşık 1 kilogramlık kalkan balığı eti
 • 1 buçuk kahve fincanı un
 • 250 gram ayçiçeği yağı (1 su bardağı)
 • Tuz

Yapılışı
Kalkan tava için ilk önce yaklaşık 3-4 santim eninde ve 8-10 santim uzunluğunda, yani 2 parmak eninde parçalara kesilmiş ya da kestirilmiş 1 kiloluk kalkan balığı etini (Büyük bir kalkanın yaklaşık 4’te 1’i) iyice yıkayıp tuzlayın. Ardından balıkların tuzu çekmesi için bunları bir saat kadar dinlendirmeye bırakın.

Sonra balık parçalarını teker teker olmak üzere, bir tabak içindeki  una bulayın. Unlanmış balıkları hafifçe silkelemek suretiyle üstlerindeki un fazlasını giderin. Sonra da bunları, içinde iyice kızdırılmış olan sıvıyağlı (ayçiçek ya da zeytinyağı) tavaya atın. Ardından her iki tarafı da nar gibi oluncaya kadar yaklaşık 10 dakika kızartın ve bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tabağa alın. (Tabakta kağıt havlu ya da peçete olursa balığın üzerindeki fazlalık yağı emecek, daha sağlıklı olacaktır.) Yanında mevsim yeşillikleri veya ince doğranmış mor soğan ve pul biber karışımı, dilimlenmiş limon ile servis yapabilirsiniz.

Not: Tarif lezzetler.com sitesinden alınmıştır.
Fotoğraf sofrabezim.blogspot.com sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply

 1. Kalkan

  […] bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır. Tavası ve ızgarası çok güzel olur. Buğulaması ve kağıt kebabı da yapılır. İlkbahar […]

 2. Kalkan Tava | Yeme içme hakkında her şey

  […] post Kalkan Tava appeared first on Gurme […]

 3. Kalkan balığı tarifleri - GurmeRehberi.com

  […] Kalkan Tava […]