Girit’e hiç gitmedim, ama Cunda’ya sık sık… Cunda benim için Girit demek… Giritli Türklerin Türkiye-Yunanistan Nüfüs Mübadelesi ile Türkiye’ye gelenlerin büyük bir çoğunluğu Cunda ya da şimdiki adı ile Alibey Adası’na yerleştiler. Kendi aralarında Yunanca’nın Girit lehçesi ile konuşmalarından anlarsınız onların Girit’e duydukları özlemi… Cunda sokaklarında dolaşırken, ya da Girit göçmeni yaşlı komşuma ne zaman baksam Kavafis’in Şehir şiirindeki;

‘’Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
Aynı mahallede kocayacaksın;
Aynı evlerde kır düşecek saçlarına…
.’’ (çev: Cevat Çapan) dizeleri gelir….

Bir şehirden ayrılmak zorunda kalabilirsin ama o şehri bir şekilde kendi içinde ya yemek kültürünle ya da geleneklerinle yaşatmaya çalışırsın.

Girit’te olduğu gibi Cunda’da da çok ahtapot tüketilir ve farklı şekillerde pişer. Salçalı, şaraplı ve ya ızgara ahtapot hepimizin bildiği tatlar. Peki ya ahtapotlu pilav… Ahtapotlu pilav Girit’te olduğu gibi Cunda’da da bir ev yemeği olarak tüketilen özel bir yemek… Sizlerle ‘’Arkandan gelen şehrin’’ bir nevi evlerde yaşatılan Ahtapotlu Girit Pilavını paylaşmak istiyorum.

Malzemeler

 • 1 kg ahtapot
 • ½ bardak zeytinyağı
 • 2 tane ince kesilmiş soğan
 • ½ kilo ince kesilmiş domates ve ya 1 kaşık domates salçası
 • ½ kilo pirinç
 • karanfil
 • tuz
 • karabiber

Yapılışı
İyice ayıklanmış ahtapotu ince ince kesiyoruz ve yıkıyoruz. Diğer yandan geniş bir tencerenin içine ince kestiğimiz soğanları ½ bardak zeytinyağı ile kavuruyoruz ve ayıkladığımız ahtapotları içine katarak biraz pişmeye bırakıyoruz. Ahtapot suyunu çekmeye başladıktan sonra ½ kilo ince kesilmiş domatesi ve ya bir bardak suyun içinde erittiğiniz 1 kaşık domates salçasını, biberi, tuzu ve bir kaç karanfili ekledikten sonra bir saat kadar kısık ateşte yavaş yavaş pişiriyoruz. Bir saatin sonunda pişen ahtapodun üzerine 6 -7 bardak su döktükten sonra bir kez daha fokurdayana kadar pişiriyoruz. Su fokurdadıktan sonra içine ½ kilo pirinçi atıp ara sıra karıştırarak 15 – 20 dakika pişiriyoruz. Pişen ahtapotlu pilavımızı ateşim üzerinden alıp üzerini temiz bir havlu ile örtüp 10 dakika kadar demlemeye bırakıyoruz.

* Güzel yazısı ve tarifi için sevgili Nena Bekler‘e teşekkür ederiz

Leave a Reply

 1. Mesut Candır

  Ben içine Çam Fıstığı, Kuş üzümü,Sencebil rendesi,Kumkuma vede bolca Dereotu ilave ederek yaptım çok nefis oldu, Ahtapot sevenlere tavsiye ederim.

 2. Ahtapot Salatası

  […] Ahtapotu temizlenmiş ya da dondurulmuş olarak alın. Ahtapotu 1 diş sarımsak ve 4 sap maydanozla birlikte bir tencereye koyun. Üzerini kaplayacak kadar su ilave edin. Ahtapot iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlanmış ahtapotu küçük doğrayın. Salata kasesine koyup, üzerine beyaz şarap gezdirin. […]