Kırmızı turpun faydaları saymakla bitmez ancak biz sizin için saymayı deneyeceğiz. Kök yani depo bitki olması nedeniyle tüm faydasını gövdesinde biriktiren kırmızı turp hem salatalarda hem de yemeklerde kullanıldığında aşırı güzel bir tat verir her şeye. Bu yüzden bolca tüketmemiz çok faydalıdır. Ancak kendisinin de faydaları çok yüksek olduğu için bu yazımızı okuduktan sonra turpa olan aşkınız bambaşka bir boyuta taşınmış olacak.

Kırmızı turpun faydaları nelerdir?

Lif yönünden oldukça zengin olan kırmızı turp kolay hazmedilebilir ve bağırsak sistemlerimiz için faydalıdır. Bunun yanı sıra diyabet riskini azaltır, kalbin korunmasına yardımcı olur.

İçerdiği folik asit sayesinde özellikle hamilelik döneminde faydalıdır. Düşük yapma riskini azaltması bir yana aynı zamanda doğumda ortaya çıkabilecek problemleri de engellediği bilinir.

Renginden de anlaşılacağı üzere kırmızı turp gerçek bir kan dostudur. Aneminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

İçinde bulunan fosfor sayesinde gözlere iyi gelir. Tıpkı balığın daha doğrusu somonun vücudumuza olan faydası gibi kırmızı turp da bu şekilde faydalıdır.

C vitamini yönünden de zengin olan turp kış dönemlerinde ve bahar geçişlerinde vücudun bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Leave a Reply