En sağlıklı yağlardan bir tanesi olan sade yağ ya da bir diğer adıyla ghee yağı tuzsuz tereyağın tekrar kaynatılması ve süzülmesi ile oluşturulan sade, tuzsuz ve mükemmel kıvamlı bir yağdır.

Sade yağ nasıl yapılır?

  • Tuzsuz tereyağını bir tencereye alıp kısık ateşte hiç yakmadan sürekli karıştırarak eritin. Burası çok önemli..! Yağın yanmaması lazım…Buna çok dikkat edin. Yaklaşık 30 dakika tıkırdamasını sağlayın.
  • Bu süre zarfında yağın üzerinde oluşan köpükleri delikli bir kepçe yardımı ile sürekli toplayın ve atın. Bu köpükler damarları tıkayan tereyağının en sağlıksız kısmı… Kısık ateşte bu işlemi tenceredeki yağ şeffaf bir görüntüye sahip olana kadar, yani artık beyaz köpükler oluşmayana kadar sürdürün.
  • Sonra bir kevgire kağıt havlu yayın ve yağı buraya döküp böylelikle tenceredeki son tortuların da bu yolla ayrılmasını sağlayın.

İşte artık elinizde şeffaf, altın renginde, laktozsuz, proteinsiz sağlıklı bir yağ var.

Gheeyi bir kavanoza koyun, 1-2 saat içinde donacaktır. Bu yağı oda ısısında  aylarca, buzdolabında ise 1-2 yıl saklayabilirsiniz…
Ve yemeklerinizde sadece 1 veya en fazla 2 tatlı kaşığı kullanmanız kafi gelecektir.

Ben 1 veya 1,5 kilo tereyağından yapıp buzdolabına kaldırıyorum. Uzun bir süre kullanıyorum.1 kilo tereyağından yaklaşık 900 gram saf yağ çıkıyor.

Tarif kaynak: yemekmutfak.com

Leave a Reply